Cadillac zaprezentował nowe zdjęcia swojego prototypu LMDh na sezon 2023

Cadillac GTP / © Cadillac

Cadillac przygotowuje się do powrotu na światową arenę wyścigową i jest w trakcie prac nad nowym prototypem LMDh, co potwierdziły nowe zdjęcia, ujawniające zarys przyszłorocznej konstrukcji.

W zeszłym roku amerykański producent samochodów luksusowych ogłosił, że będzie rywalizował w najwyższej kategorii IMSA WeatherTech SportsCar Championship oraz Długodystansowych Mistrzostw Świata (FIA WEC), co oznacza powrót marki do 24-godzinnego wyścigu Le Mans po 21 latach.

„Cadillac ma długą historię sukcesów na torze i poza nim, co wzbudza podekscytowanie naszych fanów i klientów” – przyznał Rory Harvey, wiceprezes Cadillaca. „To podekscytowanie nigdy nie było bardziej widoczne niż w zeszłym roku, kiedy zobaczyliśmy nadzwyczajny popyt na Blackwingi z serii V tuż po ich odsłonięciu.”

Nowy prototyp Cadillaca nie otrzymał jednak swojej nazwy, choć już wiadomo, że będzie sklasyfikowany w kategorii GTP, w nawiązaniu do niedawnego ogłoszenia serii IMSA, iż najwyższa klasa dla prototypów Le Mans Hypercar oraz LMDh zostanie przemianowana na GTP (Grand Touring Prototype) i będzie obowiązywać od kampanii 2023.

„Podczas gdy nowy samochód wyścigowy będzie zaszeregowany w przepisach IMSA i ACO, cechy marki Cadillac będą natychmiast rozpoznawalne, a wiele z nich można zobaczyć już dziś w naszych pojazdach serii V” – powiedział Chris Mikalauskas, główny kreatywny projektant nadwozia Cadillac.

„Artystycznie połączy formę i funkcję, aby wpłynąć na rozwój nadchodzącego samochodu wyścigowego. Elementy DNA marki Cadillac, takie jak pionowe oświetlenie i pływające ostrza, będą obecne przez cały czas.”

Ujawnione zdjęcia nowego prototypu LMDh zawierają szereg zmian w porównaniu z pierwszymi renderami konstrukcji, które zostały ujawnione zeszłego lata, w szczególności płetwę rekina na pokrywie silnika oraz tylne skrzydło.

Samochód Cadillaca jest opracowywany we współpracy z firmą Dallara i zostanie zaprezentowany tego lata, natomiast jego debiut został zaplanowany na styczeń 2023 roku podczas rywalizacji w 24-godzinnym wyścigu Daytona.

Cadillac GTP / © Cadillac
Image: © Cadillac