Carlos Sainz kierowcą Scuderii Ferrari od sezonu 2021

Carlos Sainz kierowcą Scuderii Ferrari od sezonu 2021

Carlos Sainz został ogłoszony drugim etatowym kierowcą Ferrari i od przyszłego sezonu zasiądzie w fotelu odchodzącego z zespołu Sebastiana Vettela.

To koniec trwających od kilku miesięcy długich rozważań na temat nazwiska nowego partnera zespołowego dla Charlesa Leclerca. Scuderia Ferrari ogłosiła dziś, że miejsce Sebastiana Vettela zajmie Hiszpan Carlos Sainz, który pożegna się z McLarenem po trwającym obecnie sezonie.

Sainz był jednym z najpoważniejszych kandydatów na miejsce w Ferrari. Mocno konkurował z utalentowanym i ambitnym Danielem Ricciardo, jednak z racji tego, iż Australijczyk jest urodzonym kierowcą numer jeden, a pozycja lidera w Ferrari jest już mocno obsadzona, mogłoby dojść do swego rodzaju powtórki z rozrywki i kontynuacji wojny domowej, która rozpętała się w ubiegłym roku na linii Vettel-Leclerc. Scuderia nie może sobie pozwolić na podobny wyniszczający od środka spór i wybrała Sainza – wciąż młodego i zdolnego kierowcę, który w przeszłości udowodnił już, że potrafi mierzyć się z zawodnikami wywołującymi presję – takim kierowcą był Max Verstappen, z którym Hiszpan dzielił garaż Toro Rosso w latach 2015-2016. Jest również szybki i rzadko popełnia błędy podczas wyścigu, więc może idealnie spełnić się w roli drugiego kierowcy Ferrari.

"Z przyjemnością informuję, że Carlos dołączy do zespołu Scuderia Ferrari od mistrzostw w 2021 roku" – powiedział szef ekipy Ferrari, Mattia Binotto.

"Pięć sezonów już za nim. Carlos okazał się bardzo utalentowany i pokazał, że ma umiejętności techniczne oraz odpowiednie atrybuty, pasujące do naszej rodziny."

"Rozpoczęliśmy nowy cykl, aby wrócić na szczyt Formuły 1. Będzie to długa podróż, nie bez trudności, szczególnie biorąc pod uwagę obecną sytuację finansową i regulacyjną, która przechodzi nagłą zmianę i będzie wymagało podjęcia tego wyzwania w inny sposób niż w niedawnej przeszłości."

"Wierzymy, że para kierowców w połączeniu z talentem i osobowością Charlesa i Carlosa, najmłodszych w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat Scuderii, będzie najlepszą możliwą kombinacją, która pomoże nam osiągnąć cele, które sami sobie wyznaczyliśmy."

"Bardzo się cieszę, że będę jeździł w Scuderia Ferrari w 2021 roku" – dodał Carlos Sainz, "i jestem podekscytowany swoją przyszłością z zespołem."

"Wciąż mam przed sobą ważny rok z McLaren Racing i nie mogę się doczekać, aby znów ścigać się z nimi w tym sezonie."

Carlos Sainz z zespołem Ferrari podpisał dwuletnią umowę na sezony 2021 i 2022.

Image: © McLaren F1