Circuit de Barcelona-Catalunya bez ostatniej szykany podczas Grand Prix Hiszpanii

Grand Prix Hiszpanii 2022 / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Włodarze Circuit de Barcelona-Catalunya poinformowali, że Grand Prix Hiszpanii 2023 odbędzie się na zmodyfikowanym torze bez ostatniej szykany w sektorze trzecim.

Kombinacja zakrętów lewy-prawy, oznaczone numerami czternaście i piętnaście, zostały wprowadzone w 2007 roku, jednak nie znalazły fanów wśród rywalizujących kierowców oraz kibiców zbierających się na pętli pod Barceloną.

Pod koniec zeszłego roku pojawiły się doniesienia, iż przedstawiciele obiektu planują usunąć ostatnią szykanę (14-15) i wystąpią do FIA o homologację Grade 1 (Klasa 1), która potrzebna jest do organizacji wyścigów Grand Prix Formuły 1.

W nowej wersji pętli zawodnicy będą pokonywać prawy zakręt numer trzynaście, a następnie wchodzić szybciej w czternastkę, co zapewni im lepsze możliwości wyprzedzania do jedynki oraz skróci czas pojedynczego okrążenia.

Aby spełnić standardy bezpieczeństwa określone przez Międzynarodową Federację Samochodową, zainstalowano nowe bariery TECPRO w ostatnich dwóch zakrętach, co zostało sprawdzone i zatwierdzone przez delegatów FIA podczas zwykłej kontroli toru.

Długość pętli Barcelona-Catalunya po wprowadzonych modyfikacjach będzie wynosić 4657 metrów, co oznacza skrócenie nitki obiektu o osiemnaście metrów.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool