Claire Williams: Miałam już tego wszystkiego dość

Claire Williams - Williams Racing / © Williams F1

Claire Williams przyznała, że w momencie sprzedaży rodzinnego zespołu poczuła wielką ulgę. Jak twierdzi, nie mogła już znieść sytuacji, w której rozwój ekipy był wstrzymywany na skutek problemów finansowych.

Córka Sir Franka Williamsa, która od 2013 roku była tymczasowym szefem stajni z Grove, ustąpiła ze swojego stanowiska we wrześniu ubiegłego roku, tuż po przejęciu biznesu przez amerykańską firmę inwestycyjną Dorilton Capital.

W ciągu ostatnich kilku lat legendarny team spadł na sam koniec stawki i popadł w poważne kłopoty finansowe. W takiej sytuacji Claire zdała sobie sprawę, że musi powierzyć rodzinny interes w ręce zamorznych inwestorów.

„Nowi właściciele mają bardzo głębokie kieszenie” – powiedziała Claire Williams w wywiadzie dla New York Times.

„Miałam już dość tego, że ludzie w naszym zespole nie mogli właściwie wykonywać swojej pracy, ponieważ nie mieliśmy już środków, aby im to umożliwić.”

„Przez wiele lat było to dla mnie bardzo frustrujące. Wiedziałam jednak, że Dorilton może zainwestować w nasz zespół i ponownie wywindować go na czoło stawki. Czułam, że podobnie jak nasza rodzina, są to ludzie pełni pasji.”

Williams wyjaśniła również, że punktem zwrotnym w ostatnich miesiącach było zerwanie umowy sponsorskiej z firmą ROKiT.

„Koronawirus był naszym ostatnim gwoździem do trumny. Kiedy wybuchła pandemia, trzeba było w długiej perspektywie zastanowić się co zrobić, aby nadal móc się ścigać i utrzymać zespół w czasie lockdownu.”

„Wtedy właśnie zdecydowaliśmy, że musimy znaleźć inwestora lub sprzedać zespół. Nie mieliśmy innego wyjścia. Wyczerpaliśmy wszystkie możliwości.”

Brytyjka dodała także, że za tą decyzją stały dwa kluczowe argumenty: „Pierwszym była chęć ratowania zespołu. Kiedy o tym mówię, mam na myśli zabezpieczenie miejsc pracy dla naszych ludzi.”

Drugi powód był stricte osobisty: „Chciałam mieć pewność, że mój tata otrzyma jakieś pieniądze za pracę, którą włożył w ten zespół. Nie żeby mu na tym zależało. Tata przez te wszystkie sezony nigdy nie zabrał dla siebie ani grosza z pieniędzy ekipy.”

„Chciałam jednak być pewna, że będzie mógł nadal przedstawiać swoją spuściznę. To było dla mnie bardzo ważne, szczególnie ze względu na pozycję, jaką nasz zespół zajmował przez wiele lat.”

Image: © Williams F1