Claire Williams rezygnuje z roli wiceszefowej zespołu Williams Racing

Claire Williams / © Williams F1

Claire Williams zrezygnuje z funkcji wiceszefowej zespołu Williams Racing po GP Włoch, które odbędzie się w najbliższy weekend. Oznacza to więc, że rodzina Williamsów zakończy swoje kierownictwo ekipą Formuły 1.

„Niedawne zakończenie procesu przeglądu strategicznego i wynikająca z niego sprzedaż Williams Grand Prix Engineering amerykańskiej firmie inwestycyjnej Dorilton Capital zapewnia długoterminową przyszłość zespołu Williams Formula 1 i stanowi moment, w którym rodzina Williamsów zdecydowała się opuścić sport" – czytamy w oświadczeniu zespołu Williams.

Claire Williams dołączyła do rodzinnego zespołu Formuły 1 w roku 2002. Początkowo zajmowała się pracą w biurze komunikacji, a następnie objęła pozycję dyrektora ds. handlu i marketingu. Od 2013 roku pełniła funkcje zastępcy szefa zespołu.  

Córka Franka Williamsa przyznaje, że jej rozstanie ze stanowiskiem nie jest łatwe, ale robi to głównie dla dobra ekipy. Obecnie Williams jest w głębokim dołku i zajmuje ostatnie miejsce w klasyfikacji generalnej. Do tej pory - w siedmiu rundach - George Russell oraz Nicholas Latifi nie zdobyli żadnego punktu.

„Z ciężkim sercem opuszczam swoje stanowisko. Miałam nadzieję, że będę kontynuować swoją kadencję i zachowam dziedzictwo rodziny Williams do następnego pokolenia" – powiedziała Claire Williams.

„Moja rodzina zawsze stawiała nasz zespół wyścigowy i naszych ludzi na pierwszym miejscu i była to absolutnie słuszna decyzja. Wiem, że znaleźliśmy odpowiednich ludzi, którzy pomogą zespołowi powrócić na szczyt stawki, jednocześnie zachowując dziedzictwo Williamsa".

„Podjęłam decyzję o odejściu od zespołu, aby umożliwić Doriltonowi nowy start jako nowemu właścicielowi. Nie była to łatwa decyzja, ale uważam, że jest dobra dla wszystkich. Byłam zaszczycona, że dorastałam w tym zespole i we wspaniałym świecie, jakim jest Formuła 1. Kochałam tam każdą minutę i na zawsze będę wdzięczna za możliwości, jakie mi dała".

„Formuła 1 to także niezwykle wymagający sport i teraz chcę zobaczyć, jakie inne wyzwania na mnie czekają. Co najważniejsze, chcę spędzać czas z rodziną".

„Chciałbym podziękować Doriltonowi za wsparcie i zrozumienie mojej decyzji. Chciałbym również podziękować naszym fanom, którzy wspierali nas na dobre i na złe. Nasi ludzie w Williamsie zawsze byli rodziną, motywowali mnie w trudnych chwilach i dlatego będzie mi ich najbardziej brakować. Mam nadzieję, że proces, przez który przeszliśmy, przyniesie im sukces, na jaki zasługują. Na koniec chciałbym podziękować mojemu tacie za wszystko, co dał zespołowi, sportowi i naszej rodzinie”. 

Przez 43 lata swojej dotychczasowej historii, zespół Williams zdobył 16 mistrzowskich tytułów, a jego zawodnicy wygrywali w 114 wyścigach. Obecne przed tą legendarną ekipą otwiera się nowy rozdział, w którym wszyscy pokładają ogromne nadzieje na powrót do dawnej świetności. W sierpniu nowym właścicielem Williamsa została amerykańska firma Dorilton Capital.

Ze swojego stanowiska w zespole ustąpił także jego założyciel, Frank Williams.

Image: © Williams F1