Coulthard: Przewaga Strolla może doprowadzić do odejścia Vettela w trakcie sezonu

David Coulthard - Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

David Coulthard uważa, iż niewykluczony jest scenariusz, według którego Sebastian Vettel zakończy swoją karierę w Formule 1 jeszcze przed końcem tegorocznej kampanii.

Czterokrotny mistrz świata dołączył do projektu Lawrence’a Strolla z zamiarem objęcia funkcji lidera zespołu. Jednakże już na etapie przedsezonowych testów Niemiec doświadczył problemów ze swoim bolidem, a jego debiutanckie Grand Prix okraszone zostało kolejnymi trudnościami oraz karami.

„Jeżeli mam być szczery, to nie wiem, w jaki sposób Sebastian zamierza odzyskać dawny wigor. Na pewno jest dużym atutem dla zespołu, jeśli weźmiemy pod uwagę jego doświadczenie i zdolność dowiezienia bolidu do mety. Uważam jednak, że stracił on znacząco ze swojej naturalnej prędkości” – stwierdził Coulthard.

„Niewykluczone, że to wszystko jest elementem budowania pozycji Lance’a Strolla, ponieważ jeżeli pokona on czterokrotnego mistrza świata, to wówczas będzie miał mocne uzasadnienie dla opinii, iż jest kierowcą, który może potencjalnie sięgnąć po tytuł. Jeśli zdominuje Sebastiana, tak jak zrobił to Charles [Leclerc], to nie widzę szans, aby Vettel dokończył ten sezon.”

Sam zainteresowany podkreśla natomiast, że nie czuje się zbyt komfortowo w nowym bolidzie.

„Wiele czynników składa się obecnie na to, że nie mogę złapać odpowiedniego rytmu jazdy oraz odpowiednio wyczuć auta. Jestem jednak świadomy, że czeka nas jeszcze sporo pracy, aby móc wykorzystać pełen potencjał tego samochodu” – dodał Vettel.

„Mam szczerą nadzieję, że wraz z inżynierami będziemy dokonywać systematycznego progresu na przestrzeni tego sezonu. Uważam, że w paru kwestiach możemy sobie szybko poradzić. Są jednak takie rzeczy, na które nie mamy żadnego wpływu. Nie był to dla nas wymarzony początek kampanii, ale wierzę, że kolejne rundy będą dla nas bardziej udane.”

„Podczas weekendu w Bahrajnie zebraliśmy wiele kluczowych danych, które pokazują, gdzie mamy największe problemy. Teraz naszą rolą jest szybko wyeliminować te mankamenty, ale póki co nie czuję się zbyt dobrze za kierownicą. Zmagamy się z problemami na kilku płaszczyznach, co znacząco wpływa na komfort jazdy” – podsumował.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool