Czarne chmury nad wyścigiem na Paul Ricard

Czarne chmury nad wyścigiem na Paul Ricard

W poniedziałek wieczorem prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił przedłużenie obowiązywania obostrzeń związanych w pandemią COVID-19, w związku z czym, GP Francji stanęło przed obliczem odwołania lub przełożenia w czasie.

Perspektywa rozegrania wyścigu na Paul Ricard w pierwotnym terminie 26-28 czerwca znacznie się oddaliła, z racji tego, iż szalejąca pandemia koronawirusa zmusiła władze Francji do przedłużenia obostrzeń, które mają na celu jak najskuteczniejsze zapobieganie rozprzestrzeniania się epidemii. Z jej powodu do tej pory odwołano lub przełożono dziewięć wyścigów F1, a otwarcie 70-go sezonu mistrzostw świata wciąż jest odwlekane.

Okres obowiązywania obostrzeń będzie trwał co najmniej do 11 maja, a granice zewnętrze Francji, podobnie jak wszelkie instytucje typu kina czy teatry, puby oraz restauracje pozostaną zamknięte do połowy lipca. W tym czasie nie będą odbywać się także żadne imprezy masowe.

Z tego powodu przewiduje się, że GP Francji wkrótce zostanie oficjalnie odwołane lub przełożone.

W ubiegłym tygodniu dyrektor sportowy F1 Ross Brawn podzielił się planami organizacji nowego harmonogramu wyścigowego, z optymistyczną wizją rozegrania nawet dziewiętnastu Grand Prix. Niestety bardzo prawdopodobne jest to, że część z tych rund odbędzie się bez udziału kibiców.

Możliwe jest, że wyścig na Paul Ricard zostanie włączony do nowego kalendarza na ten sezon, jednak zapełnione trybuny to bardzo mało realistyczna wizja.

Formuła 1 znajduje się obecnie na „wakacjach”, które zostały przeniesione z sierpnia, a także wydłużone – z 21 do 35 dni. Na obecną chwilę, najbliższym możliwym terminem inauguracji sezonu jest GP Austrii w dniach 3-5 lipca.

Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), organizacja dużych imprez sportowych może być możliwa dopiero jesienią przyszłego roku. Z tego względu, wszystkie wyścigi Formuły 1 – w miarę możliwości – mogą odbywać się tylko za zamkniętymi drzwiami.

Image: © Pirelli Motorsport