Czy Formuła E może konkurować z F1?

Czy Formuła E może konkurować z F1?

Formuła E dogoni Formułę 1 i przejmie pozycje największego na świecie sportu motorowego w ciągu najbliższych pięciu lat, mówi założyciel Formuły E Alejandro Agag.

Obecny sezon jest piątym jedynej całkowicie elektrycznej serii wyścigowej. W porównaniu z Formuła 1, samochody elektrycznej serii są mniej wydatne, jednak z każdym sezonem popularność tej serii wyścigowej rośnie.

W stawce Formuły E startują zespoły fabryczne BMW oraz Audi, wiele wskazuje, że do stawki wkrótce dołączy Mercedes oraz Porsche. Patrząc w przyszłość szef formuły E uważa że Formuła 1 wkrótce zacznie odczuwać ich obecność, jeśli władze F1 nie wprowadzą jakiś zmian.

W rozmowie z mistrzem świata z sezonu 2016 Nico Rosbergiem Agag powiedział, że w jego opinii za pięć lat Formuła 1 może znacząco odczuć konkurencję.

Myślę, że Formuła 1 powinna w przyszłości przejść na elektryczność, jednak nie mogą teraz tego zrobić. Mam jednak pewność, że z czasem będą odczuwać konieczność przejścia na silniki elektryczne - powiedział szef Formuły E Alejandro Agag.

Za dziesięć lat samochody elektryczne dorównają mocą pojazdom z silnikami spalinowymi, więc jaki będzie sens trzymać się starej technologii? Formuła 1 powinna wtedy się zastanowić nad zmianą.

Elektryczna seria wyścigowa ma podpisaną 25-letnią umowę z FIA na jedyne mistrzostwa napędzane silnikami eklektycznymi, oznacza to, że przez najbliższe 25 sezonów Formuła 1 zachowa swój unikatowy styl. Szef FIA Jean Todt podkreślał natomiast wielokrotnie, że Formuła 1 nigdy nie będzie elektryczna.