Delegaci techniczni FIA będą przeprowadzać bardziej drobiazgowe kontrole w sezonie 2021

Bolid Scuderii Ferrari / © Motorsport Grand Prix

Przed startem tegorocznego sezonu FIA wydała nową dyrektywę, na mocy której delegaci techniczni, odpowiedzialni za kontrolę bolidów, będą mieli prawo po każdym wyścigu przeprowadzić drobiazgową inspekcję losowo wybranego samochodu pod kątem zgodności z regulaminem.

Wszystkie bolidy, które dojechały do mety, podlegają rutynowej kontroli wagi i miary, a także pobieranie są z nich odpowiednie próbki paliwa. Dopiero po przeprowadzeniu tej procedury ogłaszane są oficjalne wyniki niedzielnej rywalizacji. Od GP Bahrajnu sędziowie mogą jednak losowo wybrać jedną konstrukcję w celu przeprowadzania szczegółowego badania technicznego, które może wiązać się z koniecznością rozebrania znacznej części pojazdu.

Zespół, który zostanie wytypowany do takiej kontroli, będzie zobowiązany również do zapewnienia wsparcia inżynierów i podpisania specjalnej deklaracji, iż drugi bolid posiada taką samą specyfikację.

Po zmaganiach na torze Sakhir do takiej inspekcji wybrany został bolid Valtteriego Bottasa, u którego fizyczna kontrola wewnętrznych elementów przedniego i tylnego zawieszenia nie wykazała żadnych nieprawidłowości.

„W celu dokonania szczegółowej kontroli bolidów biorących udział w mistrzostwach świata, delegat techniczny będzie rutynowo oraz losowo wybierał po każdej rundzie jeden bolid, który będzie musiał zostać rozebrany w celu sprawdzenia podzespołów, systemów i oprogramowania” – informuje FIA.

„Dodatkowe prace mogą zostać przeprowadzone także na drugim bolidzie danego konstruktora, zgodnie z Art.14.3 oraz 25.5 Regulaminu Sportowego Formuły 1. Badania te będą dodatkiem do rutynowych kontroli przeprowadzanych po każdym wyścigu przez przedstawicieli departamentu technicznego FIA.”

„Delegat techniczny po każdej inspekcji będzie zobligowany do przekazania specjalnego raportu, po którym komisja sędziowska opublikuje ostateczną klasyfikację wyścigu, która zgodnie z Art.20 Międzynarodowego Kodeksu Sportowego (ISC), zostanie opatrzona klauzulą «zależne od trwających kontroli technicznych».”

Image: © Motorsport Grand Prix