Dlaczego Verstappen został mistrzem świata, mimo skróconego wyścigu

Max Verstappen - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Max Verstappen został w niedzielę koronowany na mistrza świata Formuły 1 sezonu 2022 w dość dziwnym stylu, ponieważ było wiele kontrowersji dotyczących ilości punktów, które zostały przyznane za skrócony wyścig.

Grand Prix Japonii rozpoczęło się punktualnie, ale już na pierwszym okrążeniu, po kraksie Carlosa Sainza, wprowadzono samochód bezpieczeństwa.

Bardzo krótko po tym zdarzeniu, przy pogarszających się warunkach pogodowych, dyrekcja wyścigu zdecydowała się na wywieszenie czerwonej flagi i wszystkie samochody musiały wrócić do alei serwisowej.

Zasady Formuły 1 mówią, że jeśli wyścig zostanie skrócony, to analogicznie zostanie rozdana mniejsza ilość punktów.

Artykuł 6.5 Regulaminu Sportowego mówi: „Jeśli wyścig jest zawieszony zgodnie z artykułem 57 i nie może być wznowiony, stosuje się alternatywny system punktowy.”

Nowa zasada przyznawania punktów została wprowadzona po kontrowersjach, które miały miejsce podczas zeszłorocznego Grand Prix Belgii.

GP Japonii ostatecznie, po dwugodzinnej przerwie, zostało wznowione, a FIA zdecydowała się przyznać wszystkim kierowcom pełne punkty.

Nie zostało to jednak jasno zakomunikowane zespołom i mediom, co doprowadziło do zamieszania po wyścigu przy analizie klasyfikacji.

Charles Leclerc otrzymał pięciosekundową karę czasową za zyskanie przewagi podczas wyjazdu poza tor w ostatniej szykanie toru Suzuka i spadł finalnie na trzecią lokatę.

Przez to zdarzenie, różnica między Verstappenem a Leclerkiem zwiększyła się do takiego poziomu, że Holender przypieczętował swój drugi tytuł mistrza świata Formuły 1.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool