Domenicali: Działania Andretti Global nie są zbyt mądre

Stefano Domenicali / © Alfa Romeo F1 Team / DPPI

Stefano Domenicali skrytykował firmę Andretti Global za głośne działania, mające na celu otworzenie im drzwi do Formuły 1.

Szef F1 wyjaśnił, że jego zdaniem amerykańska firma źle postąpiła, mówiąc, iż zespoły F1 są chciwe i zależy im tylko na pieniądzach.

Po spędzeniu dużej części sezonu 2022 na dyskusjach o możliwości dołączenia do F1 Andretti Global, w ogłoszeniu wydanym w styczniu, oficjalnie wyraziło chęć wejścia do królowej motorsportu wraz z marką General Motors.

Sama F1 nie była tak entuzjastycznie nastawiona do tego tematu, jak prezydent FIA Mohammad Ben Sulayem, co jeszcze bardziej podsyciło publiczny spór między władzami serii a jej organem zarządzającym.

„Jesteśmy w stanie przyjąć każdego, kto wniesie dużą wartość do naszych wyścigów” – powiedział Domenicali w rozmowie ze Sky Sports F1.

„Widzimy, że Andretti Global bardzo chce dołączyć do stawki, ale moim zdaniem mówienie, że zespoły obecne w F1 są chciwe, nie jest zbyt mądre.”

„Mamy pewien proces, który należy uszanować oraz przejść całkowicie i tego na pewno nie zmienimy” – podkreślił Włoch.

Aby zidentyfikować nowe zespoły, które chciałyby wejść do F1 od 2025 roku, FIA formalnie otworzyła proces składania wniosków w zeszłym tygodniu i po marce Andretti, drugą marką, wyrażającą chęć dołączenia do stawki jest Panthera Team Asia.

„Jeżeli wszystko będzie odpowiednio dostosowane, to z przyjemnością przywitamy nowe ekipy” – dodał Domenicali.

„Proces będzie przeprowadzony w regulaminowy sposób i po jego zakończeniu podejmiemy decyzję, czy zwiększymy liczbę zespołów” – podsumował szef Formuły 1.

Image: © Alfa Romeo F1 Team / DPPI