Domenicali: Myślimy o wprowadzeniu dodatkowych punktów za sprinterskiego Wielkiego Szlema

Grand Prix Hiszpanii 2021 / © Pirelli Motorsport

Szef Formuły 1, Stefano Domenicali, zdradził, że jeżeli format wyścigów sprinterskich okaże się trafionym pomysłem, możliwe jest wprowadzenie dodatkowych punktów za sprinterskiego „Wielkiego Szlema”.

Nowy format weekendu wyścigowego pierwszy raz przetestowany zostanie podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone (16-18 lipca). W czasie tak zorganizowanego weekendu w piątek ma odbyć się jeden trening oraz kwalifikacje (trzy segmenty) do sobotniego wyścigu. W sobotę planowany jest drugi trening i 100-kilometrowa rywalizacja sprinterska, będąca jednocześnie kwalifikacjami do niedzielnego wyścigu głównego.

Jeżeli taki format zyska uznanie wśród zespołów i kibiców, Formuła 1 planuje korzystać z niego w kolejnych latach i nagradzać dodatkowymi punktami kierowców, którym uda się zdobyć tzw. Wielkiego Szlema.

„To formuła, która oferuje więcej treści dla telewizji, a organizatorom umożliwia rozłożenie zainteresowania na kilka dni” – powiedział szef Formuły 1, Stefano Domenicali.

„Jeśli chodzi o kierowców, myślimy o bonusowych punktach dla tych, którzy wywalczą sprinterskiego Wielkiego Szlema – pole position w piątkowych kwalifikacjach, zwycięstwo w sobotnim wyścigu sprinterskim i zwycięstwo w Grand Prix w niedzielę” – zdradził.

„Jeżeli ta formuła się przyjmie, może na stałe stać się sposobem na organizację najbardziej emocjonujących i kultowych Grand Prix.”

Włoch ma również nadzieję, że kibice będą powoli wracać na tory Formuły 1 mimo trwającej pandemii COVID-19.

„Już w Monako mieliśmy 7500 widzów dziennie, wszyscy mieli testy na obecność koronawirusa. We Francji i Austrii powinniśmy także zobaczyć kibiców, a jeśli zostanie to potwierdzone, to na Silverstone będziemy mieć trybuny wypełnione po brzegi” – mówił w rozmowie z La Gazzetta dello Sport.

„W Teksasie sytuacja zdrowotna już wraca do normy i mam nadzieję, że będzie tak również we Włoszech, gdzie we wrześniu będziemy na torze Monza” – zakończył.

Image: © Pirelli Motorsport