Domenicali: Nie będzie problemu z zastąpieniem Grand Prix Rosji

Grand Prix Kataru 2021 / © Pirelli Motorsport

Dyrektor generalny Formuły 1, Stefano Domenicali, twierdzi, że znalezienie zastępstwa dla odwołanej niedawno rywalizacji na torze Sochi Autodrom nie będzie stanowić żadnego problemu.

Rywalizacja nad Morzem Czarnym miała rozpocząć się we wrześniu, lecz władze królowej motorsportu ogłosiły odwołanie wyścigu, podkreślając, że niemożliwe będzie ściganie się w Rosji po zbrojnej napaści na Ukrainę.

Tym samym kalendarz skrócił się do dwudziestu dwóch wyścigów, z zaplanowanej rekordowej ilości dwudziestu trzech weekendów wyścigowych. Domenicali powiedział w rozmowie telefonicznej z inwestorem Liberty Media, że ostatnie doświadczenia Formuły 1 w planowaniu zmian w czasie pandemii oznaczają, iż są dobrze przygotowani do znalezienia zastępstwa dla wyścigu w Rosji.

„Mówiąc konkretnie o tegorocznych wydarzeniach, ze względu na sytuację w Rosji, mogę tylko potwierdzić, że w ciągu ostatnich kilku lat udowodniliśmy, iż jesteśmy bardzo elastyczni i nie mamy problemu ze znalezieniem możliwych rozwiązań tego problemu” – powiedział Domenicali.

56-latek potwierdził, że Formuła 1 planuje dalsze rozszerzenie kalendarza mistrzostw świata w nadchodzących latach, oraz iż władze sportu posiadają pełną zgodę ze strony zespołów na takie właśnie działania.

„Ze względu na wielki sukces osiągnięty przez Formułę 1, możliwość rozgrywania nowych wyścigów w przyszłości jest bardzo prawdopodobna. Jeśli chodzi o potencjalnie nowe miejsca, mogę tylko powiedzieć, że toczy się wiele dyskusji. Musimy dokonać wielu wyborów dotyczących strategicznych rynków, które naszym zdaniem są właściwe dla sportu” – dodał.

„Na pewno możemy rozszerzyć kalendarz, ponieważ technicznie rzecz biorąc, jak wiecie, liczba wyścigów może wzrosnąć do dwudziestu pięciu. Jest to zapisane w naszym regulaminie, Umowie Concorde, a zespoły będą podążać za naszą wizją w tym zakresie.”

„Nie możemy zapominać, że w tym roku odbędą się dwadzieścia trzy wyścigi, jest to największa ilość w historii. Myślę więc, że możemy na to spojrzeć we właściwy sposób, podejmując trafne decyzje. Nie spieszy nam się z tym, to tylko kwestia dogrania wszystkich możliwości, które mamy przed sobą” – zakończył Włoch.

Image: © Pirelli Motorsport