Domenicali wzywa FIA do upublicznienia raportu dotyczącego zeszłorocznego GP Abu Zabi

Grand Prix Abu Zabi 2021 - Yas Marina Circuit

Dyrektor generalny Formuły 1, Stefano Domenicali, wezwał FIA do ujawnienia wszystkich szczegółów i wniosków z dochodzenia w sprawie zeszłorocznego GP Abu Zabi, które mają kluczowe znaczenie dla wiarygodności wyścigów w przyszłości.

FIA podczas sobotniego spotkania Światowej Rady Sportów Motorowych przedstawi obszerny raport dotyczący wydarzeń, które rozegrały się w decydującym o tytule wyścigu na torze Yas Marina.

Zdaniem Włocha, nie należy wracać do działań poprzedniego dyrektora wyścigowego, Michaela Masiego, a w głównej mierze skupić się na tym, czy FIA jest w stanie wyciągnąć wnioski z kontrowersji w Abu Zabi.

„W najbliższych dniach FIA formalnie przedyskutuje to na Światowej Radzie Sportów Motorowych, ponieważ uważam, że musimy uniknąć osobistych dyskusji” – przyznał Stefano Domenicali.

„Wszyscy jesteśmy ludźmi, możesz powiedzieć, że radzisz sobie dobrze jako kierowca, jako zespół, czy sędzia, ale to nie ma większego znaczenia dla wiarygodności sportu, należy wyciągnąć wnioski, aby ją poprawić.”

„Wiarygodność można uzyskać przez tego typu działania, od FIA oczekujemy, że weźmie to pod uwagę podczas przygotowań do nadchodzącego sezonu.”

FIA wprowadziła już kilka zmian w odpowiedzi na kontrowersje związane finałem sezonu 2021, a mianowicie na początku tego tygodnia zmieniono zapis w regulaminie sportowym, zgodnie z którym wszyscy zdublowani kierowcy będą musieli powrócić do aktualnego okrążenia.

Zdaniem wielu, uczciwość FIA zostanie podważona, jeśli nie udostępni pełnych wyników swojego dochodzenia, jednak Domenicali wyraża nadzieję, że organ zarządzający przedstawi swój raport opinii publicznej.

„W najbliższą sobotę wezmę udział w posiedzeniu Rady Światowej i zobaczymy, co z tego wyniknie. Celem jest, aby po Abu Zabi zrobić krok naprzód.”

„Jesteśmy już w Bahrajnie. Nie ma więc potrzeby, aby mówić o innym podejściu, niż powiedzieć, czego nauczyliśmy się z ostatniego wyścigu.”

Domenicali zapytany o to, czy decyzje będą teraz podejmowane przez komitet, jasno stwierdził, że dyrektorzy, choć mają duże wsparcie, pozostaną jedynymi osobami za to odpowiedzialnymi.

„Dyrektor wyścigu musi być jednostką zorganizowaną w odpowiedni sposób, to mężczyzna, kobieta lub osoba, która musi podjąć właściwą decyzję” – powiedział.

„Może podjąć właściwą decyzję, jeśli jest dobrze wspierany, jeśli ma wszystkie narzędzia, które umożliwiają mu podjęcie takiej decyzji.”

„Musisz wierzyć, że to co mówisz, jest całkowicie zgodne z poglądami. Nie ma czasu na tworzenie komisji, musisz się upewnić, że wszystko, co masz wokół siebie, pozwala ci podjąć właściwą decyzję” – dodał.