Domenicali zdradza zarys kalendarzowej rewolucji na sezon 2022

Grand Prix Bahrajnu - Bahrain International Circuit

Dyrektor generalny Formuły 1, Stefano Domenicali, przedstawił wstępny zarys kalendarza na kampanię 2022, w którym niektóre wyścigi stracą swoje zwyczajowe miejsce.

Domenicali zaznaczył, że mimo panującej pandemii, Formuła 1 zamierza zorganizować sezon, w którym kierowcy wystąpią na dwudziestu trzech torach. W tym roku liczba ta została zredukowana do dwudziestu dwóch, po odwołaniu kilku Grand Prix w obawie przed koronawirusem.

Jednak nawet przy takiej długości sezonu, kilka rund nie znajdzie się w nowym kalendarzu, jak na przykład wieloletni organizator imprez Formuły 1, Niemcy.

Dawny „pewniak” kalendarza Formuły 1, z wyścigami rozgrywanymi na Hockenheimringu lub Nurburgringu, nie mógł się odbyć w tym oraz w poprzednim sezonie z powodów sanitarnych.

„Mam wrażenie, że organizatorzy tak naprawdę nie mają odwagi zorganizować Grand Prix” – powiedział Domenicali, zapytany o to, czy istnieje jakakolwiek perspektywa powrotu Niemiec do kalendarza Formuły 1.

W przeciwieństwie do wspomnianego kraju, Grand Prix Holandii ma zagościć na stałe w kalendarzu F1 po 41 latach nieobecności.

„Spójrzmy tylko na Holandię, mamy z nią kontrakt na kolejne trzy lata.”

W maju przyszłego roku jest spodziewane dołączenie do Formuły 1 toru w Miami, a wyścig w Afryce i Korei Południowej również są brane pod uwagę w perspektywie średnioterminowej.

„Mogę sobie wyobrazić około jednej trzeciej wyścigów w Europie, a pozostałe na całym świecie” – kontynuował Domenicali.

Wstępny projekt przyszłorocznego harmonogramu tradycyjnie powinien zostać ogłoszony na początku sierpnia, jednak pandemia skomplikowała plany i opóźniła publikację.

W zeszłym sezonie wstępny zarys kalendarza został ogłoszony podczas Grand Prix Włoch, jednak w tym roku wciąż nie otrzymaliśmy żadnych informacji od FIA lub F1 i najprawdopodobniej niczego się nie dowiemy także w trakcie Grand Prix Rosji.

Wielkim nieobecnym w zarysie przyszłorocznego kalendarza jest wyścig o Grand Prix Emilii-Romagnii, który uważany jest za „pierwszą na ławce rezerwowych”, jeśli będzie potrzebne dodatkowe wydarzenie lub jeśli trzeba będzie zastąpić inną imprezę.

Oczekuje się, że inauguracja sezonu 2022 odbędzie się 20 marca w Bahrajnie, po czym Formuła 1 pojedzie na Grand Prix Arabii Saudyjskiej, które planowane jest tydzień po otwarciu kampanii.

W kwietniu rywalizacja zawita do Australii i Chin, których zabrakło od początku kryzysu związanego z koronawirusem, natomiast w maju odbędą się trzy wyścigi, w tym nowo dodana runda w Miami.

Kanada i Azerbejdżan powrócą w czerwcu, a w lipcu będziemy mogli emocjonować się walką w Grand Prix Wielkiej Brytanii, po którym odbędą się wyścigi we Francji, Austrii i na Węgrzech.

Po wakacyjnej przerwie, 28 sierpnia, odbędzie się Grand Prix Belgii, następnie Holandia, Włochy i tygodniowa przerwa przed Grand Prix Rosji. Październik rozpocznie się ściganiem w Singapurze, następnie Japonia, Stany Zjednoczone, tym razem na torze Ameryk w Teksasie, a na koniec Meksyk.

Ostatni etap rozpocznie się w Brazylii, a tydzień później, 20 listopada, odbędzie się finałowy wyścig sezonu w Abu Zabi.

Zarys kalendarza Formuły 1 na sezon 2022:

Data Kraj Tor
20 Marca Bahrajn Bahrain International Circuit
27 Marca Arabia Saudyjska Jeddah Corniche Circuit
10 Kwietnia Australia Albert Park
24 Kwietnia Chiny Shanghai International Circuit
08 Maja Stany Zjednoczone Miami International Autodrome
22 Maja Hiszpania Circuit de Barcelona-Catalunya
29 Maja Monako Circuit de Monaco
12 Czerwca Azerbejdżan Baku City Circuit
19 Czerwca Kanada Circuit Gilles Villeneuve
03 Lipca Wielka Brytania Silverstone
10 Lipca Austria Red Bull Ring
17 Lipca Francja / Włochy Paul Ricard / Imola
31 Lipca Węgry Hungaroring
28 Sierpnia Belgia Spa-Francorchamps
04 Września Holandia Zandvoort
11 Września Włochy Monza
25 Września Rosja Sochi Autodrom
02 Października Singapur / Turcja Singapur / Istanbul Park
09 Października Japonia Suzuka
23 Października Stany Zjednoczone Circuit of the Americas
30 Października Meksyk Autodromo Hermanos Rodriguez
13 Listopada Brazyla Interlagos
20 Listopada Abu Zabi Yas Marina Circuit