Dwa obowiązkowe treningi w roku dla młodych kierowców od sezonu 2021

Jedną z dużych innowacji, która zostanie wprowadzona do Formuły 1 od sezonu 2021, dotyczy młodych kierowców. Każdy zespół będzie musiał oddać dwa treningi w sezonie młodym kierowcom.

W praktyce oznacza to, że w ciągu sezonu każdy zespół będzie musiał odstąpić dwukrotnie jedno miejsce podczas piątkowych treningów kierowcy młodego pokolenia. Dotychczas zespoły miały wolną rękę w kwestii sprawdzania młodych kierowców w czasie piątkowych treningów.

Dla czołowych zespołów jest to w pewnym sensie komplikacja. Dotychczas zespoły z czuba stawki nie oddawały swoich bolidów w ręce młodych kierowców, ponieważ owe ekipy walczą o najwyższe cele i każdy trening jest dla nich na wagę złota.

Sezon 2021 może osiągnąć rekordową liczbę rund w roku. Szacuje się, że kalendarz wówczas może oscylować w granicy dwudziestu pięciu wyścigów, co może być niesamowitym wyzwaniem organizacyjnym. W związku z tak rozciągniętym kalendarzem automatycznie ubywa dni testowych, które mogłyby być wykorzystane przez młodych kierowców.

Według regulaminu do młodych kierowców nie zalicza się zawodnik, który ma na swoim koncie dwa pełna weekendy Grand Prix. To eliminuje całkowicie rezerwowych kierowców danych zespołów, którzy mają na swoim koncie regularne starty w Formule 1. Warunkiem udziału danego kierowcy młodego pokolenia jest posiadanie przez niego dwudziestu pięciu punktów superlicencji.

Dodatkowo od sezonu 2020 każdy kierowca za udział w piątkowym treningu otrzyma 1 punkt do swojej licencji wyścigowej.