Dyrektor generalny Alpine: Byliśmy zagubieni na początku sezonu

Esteban Ocon - Alpine F1 Team / © Alpine F1

Laurent Rossi, dyrektor generalny Alpine, uważa, że francuski zespół znacznie się rozwinął od początku sezonu 2021, co potwierdził swoimi wynikami.

Pierwsze wyścigi, niedawno zakończonej kampanii, wskazywały, że dawne Renault nie poprawiło swojego tempa od czasu rebrandingu i będzie zmuszone walczyć w dolnej części stawki. Jednak te przewidywania były dalekie od prawdy, ponieważ Alpine ostatecznie zakończyło rywalizację, po raz drugi z rzędu, na piątym miejscu w mistrzostwach konstruktorów z dorobkiem jednego zwycięstwa.

Dyrektor generalny Alpine przyznał, że początki nie były najlepsze, ale twierdzi, że zespół rozwinął się, ciężko pracując nad zrozumieniem bolidu, który zbudowali.

„Zespół rozwinął muskuły” – powiedział Rossi. „Byliśmy zagubieni na początku sezonu. W Monako nie wiedzieliśmy, co robimy. Zdobywaliśmy punkty, ale nie wiedzieliśmy w jaki sposób. Nie rozumieliśmy samochodu aż tak dobrze. Później, w dalszej części sezonu, wiedzieliśmy, czego się spodziewać.”

Alpine był jednym z nielicznych zespołów, w którym obaj kierowcy konsekwentnie osiągali dobre wyniki, jednocześnie wykorzystując maksymalny potencjał bolidu.

„Wykorzystanie ich obu było kluczem do sukcesu, jaki odniósł zespół” – kontynuował Rossi.

„Największa poprawa nastąpiła w sposobie naszej pracy. Po pierwsze, praca wokół kierowców, aby wydobyć z nich to, co najlepsze. Po drugie, aby wciąż przesuwać granice ich możliwości. Zajęło to od czterech do pięciu miesięcy.”

„Głównie chodziło o to, aby odbudować Estebana po zeszłym sezonie i jednocześnie pozwolić Fernando na powrót do Formuły 1.”

Rossi dodał także, że rozwój kierowców to nie jedyna rzecz, na której się skupili. Ekipie dodatkowo udało się zarówno poprawić bolid, jak i jednostkę napędową Renault.

„Mamy dobrze rozwinięty silnik i bolid” – stwierdził. –„Może nie jesteśmy na poziomie czołowych zespołów, ale kto wie? W każdym razie, naszym celem jest zacząć wygrywać do końca obecnej ery zasad.”_

Image: © Alpine F1