Dyrektor toru Algarve International: Chcemy zastąpić Grand Prix Rosji

Grand Prix Portugalii - Algarve International Circuit / © Alpine F1

Dyrektor toru w Portimao, Paulo Pinheiro, potwierdził, że prowadzi rozmowy z kierownictwem Formuły 1, w sprawie dołączenia Portugalii do tegorocznego kalendarza mistrzostw w zamian za odwołany wyścig o GP Rosji.

Po zeszłotygodniowej zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę Formuła 1 postanowiła odwołać wyścig rozgrywany na torze w Soczi, jak również rozwiązać kontrakt z promotorem Grand Prix Rosji, który obowiązywał do 2025 roku.

Wśród potencjalnych zastępstw dla rywalizacji na obiekcie Sochi Autodrom wymienia się Portimao. Tor Algarve International zagościł w kalendarzu królowej motorsportu w sezonie 2020 oraz w kolejnej kampanii.

W tym okresie Formuła 1 walczyła z dość trudną sytuacją związaną z pandemią. Paulo Pinheiro, ma nadzieję, że rywalizacja w Portugalii powróci do kalendarza mistrzostw świata, po tegorocznej nieobecności.

„Rozmawiamy z organizacją F1 w sprawie przeprowadzenia u nas wyścigu w związku z niedawnymi zmianami. Wszystko zależy od kwestii logistycznych” – powiedział Pinheiro.

Wspomniane problemy logistyczne mogą spowodować powrót toru Sepang do kalendarza Formuły 1, po raz pierwszy od 2017 roku. Grand Prix Malezji straciło swoje miejsce w mistrzostwach z powodu rosnących opłat za bycie gospodarzem wyścigu oraz spadającej sprzedaży biletów.

Chcąc wypełnić lukę po Grand Prix Rosji, mając wyścig w Singapurze tydzień później, Sepang, a także tor w Szanghaju są najbardziej prawdopodobne jako potencjalne zastępstwa.

Szanghaj nie został uwzględniony na sezon 2022 z powodu chińskich ograniczeń w podróżowaniu związanych z pandemią COVID-19. Weekend wyścigowy w Państwie Środka mógłby być jednym z rozwiązań, biorąc pod uwagę, że miałby się odbywać pod koniec września. Na tej krótkiej liście ma znajdować się również Istanbul Park w Turcji.

Dyrektor generalny Formuły 1, Stefano Domenicali, stwierdził, iż sport nie może narzekać na brak miejsc, które mogą zastąpić wyścig w Soczi i jest przygotowany na każdą ewentualność.

„Mówiąc konkretnie o sytuacji w tym roku, ze względu na wydarzenia na Ukrainie, mogę tylko potwierdzić, że w ciągu ostatnich kilku lat udowodniliśmy, że jesteśmy bardzo elastyczni i nie mamy problemu ze znalezieniem możliwych rozwiązań” – podsumował Domenicali.

Image: © Alpine F1