e-Prix Punta Del Este: Jean-Eric Vergne zwycięża w Urugwaju

e-Prix Punta Del Este: Jean-Eric Vergne zwycięża w Urugwaju

Szósta runda Mistrzostw Świata Formuła E zawitała do Urugwaju na bardzo trudny techniczny tor z wieloma ciasnymi szykanami, położony tuż obok pięknej plaży Playa Brava w Punta del Este.

Pierwsze pole startowe wywalczył Brazylijczyk Lucas di Grassi reprezentujący barwy Audi Sport ABT Schaeffler, tuż za nim Alex Lynn z DS Virgin Racing i Mitch Evans z Panasonic Jaguar Racing, aczkolwiek ze względu na potracenie pachołka w trakcie walki o pole position Di Grassi stracił swoje pierwsze miejsce i startował z drugiego pola, a z pierwszej linii do startu ruszył Jean-Eric Vergne. Mitch Evans także otrzymał kare i stracił swoje trzecie miejsce startowe, przez co był zmuszony do startu ze środka stawki.

Zacięta rywalizacja do ostatnich metrów rywalizacji

Po bardzo zacieklej walce francuski kierowca Jean-Eric Vergne zwycięża w Punta Del Este przed Lucasem Di Grassim, ostatnie miejsce na podium uzupełnił Sam Bird

Jean-Eric Vergne obronił pierwszą lokatę startową, podobnie jak pozostali kierowcy, przed pierwszą szykaną toru w Urugwaju. Dwie lokaty na starcie stracił natomiast Sebastien Buemi, który spadł z szóstego na ósme miejsce.

Podczas trzeciego okrążenia swój samochód zatrzymał Nick Heidfeld z zespołu Mahindra Racing, co wywalało wywieszenie żółtej flagi, jednak służby techniczne nie miały jak bezpiecznie usnąć bolidu Niemca, co spowodowało wprowadzenie samochodu bezpieczeństwa. Okrążenie później wznowiono wyścig, co przytomnie wykorzystał Sebastien Buemi i efektownie wyprzedził dwóch rywali powracając na szóstą pozycję.

Na przodzie stawki bez zmian utrzymywał się Jean-Eric Vergne przed Lucasem Di Grassim i Alexem Lynnem, natomiast w dalszej części stawki Felix Rosenqvist przesunął się na jedenastą lokatę.

Bolid Sebastiana Buemiego z okrążenia na okrążenie tracił prędkość, przez co Szwajcar był wyprzedzany przez kolejnych zawodników. Okrążenie później kierowca zdecydował się na zjazd do alei serwisowej na zmianę samochodu, co spowodowało utratę szansy na zdobycie podium w wyścigu.

Zmiana samochodów nie zmieniła kolejności w czołówce - jako pierwszy z alei serwisowej wyjechał Vergne przed Di Grassim, który jeszcze w trakcie okrążenia zdecydował się na manewr wyprzedzenia, co spowodowało kontakt pomiędzy bolidami, w którym ucierpiał Brazylijczyk i stracił do Francuza kilka cennych sekund. Jako trzeci jechał Daniel Abt przed Samem Birdem i Alexem Lynn.

W trakcie dwudziestego trzeciego okrążenia Abt zjechał jednak do alei serwisowej, jednak po krótkim postoju powrócił do walki. Felix Rosenqvist po wspanialej walce przesunął się na piątą pozycję goniąc Alexa Lynna, natomiast Sam Bird awansował do czołowej trójki po problemach Abta.

Na sześć okrążeń przed końcem Lucas Di Grassi podejmował kolejne ataki na Jean-Eric Vergne'a i tracił już tylko 0.1 sekundy, jednak nadal Francuz pozostawał na prowadzeniu. W dalszej części stawki Rosenqvist stracił piątą lokatę na rzecz Mitcha Evansa, który dwa okrążenia później wyprzedził Lynna i tym samym awansował na czwarte miejsce, tracąc do trzeciego Birda około czterech sekund.

Na trzy okrążenia przed końcem Bird zbliżył się do pierwszej dwójki i włączył się do walki o pierwszą pozycję. Kilkukrotnie doszło do kontaktów pomiędzy Vergne i Di Grassim aczkolwiek pozycje kierowców nie zmieniły się i pierwszy linię mety minął Jean-Eric Vergne.

Jako czwarty na metę dojechał Evans przed Rosenqvistem i Lynnem. Siódmy był Oliver Turvey przed Lopezem i D´Ambrosio, a pierwszą dziesiątkę zamknął Maro Engel.