E-Prix Rzymu odwołane

E-Prix Rzymu odwołane

Koronawirus. I wszystko jasne – parafrazując słynny tekst Janusza Rewińskiego z filmu „Kiler”. Władze Formuły E podały informację, iż w związku z zagrożeniem epidemiologicznym we Włoszech, wyścig Formuły E w stolicy Italii, zaplanowany na 4 kwietnia, nie odbędzie się.

Organizacja ePrix Rzymu od dłuższego czasu stała pod znakiem zapytania. Od początku lutego we Włoszech panuje epidemia koronawirusa (COVID-19). Z danych na godzinę 14:00 zarażonych jest już prawie cztery tysiące osób, a 148 zmarło. Na ostateczną decyzję włodarzy Formuły E wpłynął jednak głównie środowy dekret ministerialny, dotyczący zawieszenia imprez sportowych do piątku, trzeciego kwietnia. Oficjalnie ePrix zostało odłożone, ale sytuacja wygląda na tyle poważnie, iż właściwie pewnym jest, że w tym roku rzymski wyścig się nie odbędzie.

Nie oznacza to jednak, że 4 kwietnia fani Formuły E nie obejrzą walki elektrycznych bolidów. Jak podaje portal The Race, władze serii rozważają organizację ePrix w tym terminie, ale w innej lokalizacji. Obecnie samochody są skupione w jednym miejscu, a dokładniej na torze Ricardo Tormo pod hiszpańską Walencją. Celem przeniesienia wszystkich bolidów w jedno miejsce było ewentualne ułatwienie transportu sprzętu na zastępczy wyścig. Hiszpański tor oraz uliczna pętla w Marrakeszu – gdzie w ostatni weekend odbyło się już ePrix – są rozważane jako opcje rezerwowe dla wyścigu w Rzymie.

Niestety, to nie koniec problemów elektrycznej serii w związku z epidemią koronawirusa. Następne ePrix zaplanowano w Paryżu, 18 kwietnia. W stolicy Francji przełożono ostatnio półmaraton – z kwietnia na październik. Natomiast 3 maja odbyć się miało ePrix Seulu, który po raz pierwszy gościłby Formułę E. Możliwe, że na planach ten wyścig się zakończy, ponieważ Korea Południowa to kraj z największą liczbą zarażonych po Chinach (6593 osoby na godzinę 14:00).

Rzymskie ePrix to drugi odwołany wyścig sezonu 2019/2020 Formuły E. Ścigania nie zobaczymy również w chińskiej Sanyi (planowany termin 21 marca).