Ecclestone: Dominacja Red Bulla i Ferrari nie była dla F1 tak szkodliwa jak dominacja Mercedesa

Bernie Ecclestone / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Według Berniego Ecclestona, hegemonia Mercedesa, trwająca od 2014 roku, jest bardzo niekorzystna dla całej Formuły 1. Dodał również, że włodarze serii powinni zrobić wszystko, aby ją przerwać. 

W historii królowej sportów motorowych było wiele okresów, w których rządziła jedna ekipa. W ciągu ostatnich lat takimi zespołami były Ferrari oraz Red Bull Racing, a od momentu wprowadzenia do F1 silników hybrydowych niekwestionowanym liderem i najlepszym teamem w stawce jest Mercedes, który od tamtej pory rokrocznie zgarnia wszystkie mistrzowskie tytuły.

Dominacja jednego zespołu, patrząc z perspektywy kolejnych lat jej trwania, jest dosyć niefortunna dla Formuły 1. Wyścigi stają się dla kibiców coraz bardziej przewidywalne, a tym samym mniej atrakcyjne, co przekłada się na spadek oglądalności.

Bernie Ecclestone, były długoletni szef F1, jest zdania, że władze najszybszej serii wyścigowej świata muszą podjąć wszelkie możliwe środki, aby ukrócić supremację ekipy z Brackley.

„Musimy zastanowić się nad tym, co zrobić, aby uatrakcyjnić Formułę 1” – powiedział Brytyjczyk dla niemieckiego kanału Sport1.

„Ciekawą kwestią jest zapewnienie rozrywki po stronie inżynieryjnej. Tą materią interesuje się jednak połowa fanów tego sportu. Natomiast nasza uwaga musi skupić się na większościowej części publiki, gdyż ona pragnie ciekawego widowiska.”

„W tej kwestii może nam pomóc jedynie Mercedes. Rozmawiałem o tym z Toto [Wolffem] i zna moje odczucia. Mam nadzieję, że nie mówię nic złego o Mercedesie, gdyż wykonali oni w ostatnich latach wspaniałą pracę dla Formuły 1. Natomiast chciałbym powrócić do dawnych czasów. W okresie dominacji Red Bulla czy Ferrari nie było aż tak źle.”

„Obecnie wiesz, że kierowca z pole position prawdopodobnie wygra wyścig. To jest bardzo złe.”

„Mercedes rządzi, ale to nie ich wina, ponieważ wykonali po prostu świetną robotę. Jednak przepisy za chwilę ulegną zmianie. Nie możesz zmienić sedna F1, ale możesz ułatwić rywalizację innym” – podsumował Ecclestone.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool