Ecclestone: Vettel powinien wziąć rok przerwy i walczyć o powrót w sezonie 2022

Bernie Ecclestone i Sebastian Vettel / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Bernie Ecclestone uważa, iż Sebastian Vettel nie ma w tym roku szans na zdobycie wymarzonego tytułu mistrzowskiego z Ferrari, a najlepszym krokiem dla niego, po zakończeniu współpracy z tym zespołem, będzie roczna przerwa od startów w F1.

W połowie maja Scuderia Ferrari ogłosiła zakończenie współpracy z niemieckim kierowcą, Sebastianem Vettelem. Widoczny spadek formy, objawiający się w ubiegłym roku, oraz brak wytrzymałości na presję, jaką wytwarzał młody i równie ambitny partner z ekipy, Charles Leclerc, zadecydowały o odejściu Niemca z ekipy z Maranello po sezonie 2020. Oficjalnym powodem, podanym przez obie strony, jest rozbieżność zdań i wzajemnych oczekiwań.

W miejsce Vettela zakontraktowano Carlosa Sainza, obecnego zawodnika McLarena. Razem z Charlesem Leclerkiem będą tworzyć najmłodszy w historii zespołu duet kierowców – i zarazem przełomowy, bowiem żaden z nich, w momencie podpisania kontraktu z Ferrari, nie miał na swoim koncie mistrzowskiego tytułu, co dotychczas było bardzo charakterystyczne dla włoskiej stajni.

Spekulacji na temat dalszego rozwoju kariery Vettela było wiele – część środowiska F1 przypisywała mu miejsce w jednym z dwóch pozostałych, czołowych ekip, dla innych jasne było to, iż zakończenie przygody z Ferrari równoznaczne jest z zakończeniem kariery w Formule 1.

Na chwilę obecną wciąż nie znamy oficjalnego stanowiska Vettela w tej sprawie. Droga powrotu do zespołu Red Bull Racing, z którym zdobył cztery mistrzowskie tytuły, jest niestety dla niego zamknięta. Także posada w Mercedesie – gdzie mógłby zająć miejsce Valtteriego Bottasa – jest bardzo mało prawdopodobna, co potwierdza sam Fin oraz ekipa z Brackley, która zadeklarowała, iż priorytetem dla niej są obecni kierowcy zespołu oraz protegowani George Russell i Esteban Ocon.

Dla Niemca, jednego z najbardziej doświadczonych zawodników w obecnej stawce, starty w zespołach środka stawki byłyby bardzo desperackim krokiem, którego z racji autorytetu, raczej nie podjąłby się żaden prawdziwy, czterokrotny mistrz świata.

Dla Berniego Ecclestone’a oczywistym jest fakt, że jedynym odpowiednim krokiem dla Vettela będzie odejście na roczną przerwę.

„Powinien wziąć rok wolnego i walczyć o pozycję w 2022 roku.”

„Nie powinien też marzyć o przeprowadzce do Mercedesa. Toto [Wolff] ma tam moc, więc dlaczego Vettel miałby zastąpić Bottasa, skoro mają już gwiazdę Lewisa Hamiltona?”

W sezonie 2022 wejdą w życie nowe przepisy, które zrewolucjonizują Formułę 1. Jednym z jej głównych założeń jest wyrównanie szans i osiągnięć wszystkich zespołów w stawce. To właśnie wtedy mogłaby pojawić się szansa dla kierowcy z Heppenheim, który mógłby wówczas walczyć o powrót do królowej sportów motorowych.

Wszyscy w środowisku F1 dobrze znają największe marzenie Sebastiana Vettela – zdobycie mistrzowskiego tytułu z zespołem Ferrari tak, jak swego czasu robił to jego idol z dzieciństwa, Michael Schumacher.

Niemiec ma przed sobą ostatni sezon reprezentowania barw z Maranello i teoretycznie ostatnią szansę na walkę o spełnienie tego marzenia. Niestety postawa samego zespołu oraz niezbyt optymistyczne prognozy na dobre wyniki, przynajmniej w początkowej fazie sezonu, skutecznie oddalają Vettela od możliwości walki o tytuł.

Podobnego zdania jest Ecclestone.

„Nie uważam Ferrari za faworytów. Są nimi Mercedes i Red Bull.”

„A nawet jeśli [te zespoły] byłyby sobie równe, to dlaczego Ferrari miałoby być zainteresowane faktem, że ktoś, kto odchodzi, zdobywa mistrzostwo? To nie ma sensu.”

W tej sytuacji Vettelowi może pozostać tylko jedno – godne pożegnanie się z zespołem i walka o jak najlepsze wyniki w tym sezonie. Na jego decyzję w sprawie dalszej przyszłości po kampanii 2020, będziemy musieli jeszcze poczekać.

 

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool