Enea Bastianini i Luca Marini zawodnikami Esponsorama Racing. Sky VR46 dołącza do MotoGP

Ducati / © Ducati

Ducati potwierdziło, że Luca Marini i Enea Bastianini awansują w przyszłym sezonie do klasy MotoGP, w której będą zespołowymi partnerami w ekipie Esponsorama Racing. Pierwszy z nich rywalizować będzie w barwach SKY Racing Team VR46.

Zgodnie z przewidywaniami Ducati Corse potwierdziło, że w sezonie 2021 w zespole Esponsorama Racing będą występować dwaj czołowi zawodnicy tegorocznych zmagań w klasie Moto2 – Luca Marini i Enea Bastianini. Tym samym po pięciu latach z ekipą rozstanie się Tito Rabat. Wcześniej potwierdzono też, że ich drugi zawodnik, Johann Zarco, przeniesie się do zespołu Pramac Racing, który tworzyć będzie wraz z Jorge Martinem.

Ducati potwierdziło też, że Enea Bastiani i Luca Marini będą mieć pełne wsparcie Ducati i będą ich wspierać w rozwoju kariery w klasie MotoGP.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągnięcia tego kontraktu, dzięki któremu dwa młode włoskie talenty będą mogły zadebiutować w przyszłym sezonie w MotoGP na naszych motocyklach Desmosedici GP powierzonych zespołowi Esponsorama Racing” – powiedział Luigi Dall'Igna, dyrektor generalny Ducati Corse.

„Zarówno Bastianini jak i Marini pokazali, że w tym roku są bardzo konkurencyjni w klasie Moto2 i jesteśmy pewni, że nadszedł czasy, aby awansowali do MotoGP. Zapewnimy im wszelkie niezbędne wsparcie, aby towarzyszyć im w ich drodze na szczy kategorii”.

Wraz z podpisaniem kontraktów z dwójką młodych Włochów, Esponsorama Racing zawarła umowę z ekipą SKY Racing Team VR46. Z tego też względu Luca Marini będzie reprezentować jej barwy, choć oficjalnie będzie członkiem Esponsorama Racing. 23-latek jest już trzecim zawodnikiem akademii Valentino Rossiego, który awansował do klasy MotoGP.

„Marzeniem każdego zawodnika jest rywalizować w MotoGP. Posiadanie tej wspaniałej okazji i dzielenie się nią wraz ze SKY Racing Team VR46, Esponsorama Racing i Ducati jest jeszcze lepsze” – powiedział Luca Marini.

„W latach z tym zespołem zdobyłem doświadczenie, rozwijałem się i osiągnąłem pierwsze ważne wyniki. Jesteśmy w kluczowej fazie sezonu, będziemy nadal ciężko pracować, aby osiągnąć maksymalny cel zanim zrobimy razem ten wielki krok”.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że przechodzę do MotoGP wraz z Ducati i Esponsorama Racing” – mówił Enea Bastianini. „Teraz muszę się skoncentrować na zakończeniu sezonu, ponieważ chciałbym awansować jak mistrz świata, choć wiem, że nie będzie to łatwe”.

„W przyszłym roku kilku zawodników przeskoczy do MotoGP. Rozpoczniemy nową przygodę razem z najszybszymi zawodnikami na świecie, w której myślę, że razem z zespołem będę w stanie osiągnąć dobre wyniki”.

Zarówno Enea Bastianini jak i Luca Marini walczą w tym roku o tytuł mistrza w klasie Moto2. Pierwszy z Włochów zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i do prowadzącego Sama Lowesa traci siedem punktów. Przyrodni brat Valentino Rossiego jest natomiast trzeci ze stratą 23 „oczek”.

Image: © Ducati