Esteban Ocon o Fernando Alonso: On wciąż ma to coś i nie musi niczego udowadniać

Esteban Ocon i Fernando Alonso - BWT Alpine F1 Team / © Alpine F1 / XPB Images

Esteban Ocon z Alpine ma ogromną nadzieję, że Fernando Alonso pozostanie jego zespołowym kolegą w przyszłorocznym sezonie wyścigowym, ponieważ bardzo sobie ceni dotychczasową współpracę z dwukrotnym mistrzem świata.

Francuz ma długoterminową umowę, która gwarantuje mu miejsce w Alpine przynajmniej do końca 2024 roku, a kontrakt Fernando Alonso wygasa wraz z zakończeniem obecnie trwającej kampanii.

Przedłużenie współpracy nie zostało jeszcze potwierdzone, choć Alonso jasno dał do zrozumienia, że jego zamiarem jest pozostanie w Formule 1 w przyszłym roku, niezależnie od tego, czy Alpine przedłuży z nim współpracę, czy będzie musiał szukać fotela wyścigowego w innej ekipie.

Esteban Ocon przyznał, że chciałby, aby Alonso pozostał we francuskiej stajni, twierdząc, iż współpraca z Hiszpanem sprawia mu ogromną przyjemność.

„Bycie zespołowym partnerem Fernando jest wspaniałe” – przyznał Francuz.

W przeszłości Alonso słynął z trudnej współpracy, ale wydaje się, że czas, jaki Hiszpan spędził poza Formułą 1, złagodził jego podejście do ścigania się u boku innego kierowcy.

„Kiedy dołączył do zespołu, wiele osób mówiło mi, że współpraca będzie bardzo trudna. To wszystko nieprawda. Dobrze nam się współdziała i naprawdę lubię pracować z Fernando.”

Długotrwały żart ze strony Alonso i Alpine dotyczy „El Planu” – tajnego, długoterminowego planu, który ma doprowadzić zespół z powrotem do czołówki F1. Szczegóły „El Planu” nie są jednak znane, ale Ocon wierzy, że plan jest ściśle przestrzegany.

„Powoli realizujemy ten plan. Ludzie cały czas się zastanawiają, czym to tak naprawdę jest. Ja już wiem. Pracujemy nad tym, aby to działało, ale potrzebujemy czasu. W tym roku mamy zamiar dać z siebie wszystko i zbliżyć się do czołówki.”

„W tym sezonie widzę siebie na podium, a gdyby udało nam się wygrać, byłaby to wspaniała kampania.”

Po tym, jak udało się odnieść nieprawdopodobne zwycięstwo w zeszłorocznym, chaotycznym Grand Prix Węgier, Ocon przyznał, że nie jest to prawdopodobny scenariusz na 2022 rok.

„Jeśli jesteśmy realistami, mamy małe szanse na zwycięstwo” – wyjaśnił. „Zdobycie miejsca na podium, będzie dla nas jak wygrana. Robimy postępy w tym kierunku i to jest najważniejsze. Wierzę w ten projekt i dlatego podpisałem kontrakt na kilka lat.”

Ocon odniósł się również do wątpliwości dotyczących osłabienia formy Fernando, po jego dwuletniej przerwie od Formuły 1.

„Nie było żadnego osłabienia formy, Fernando wciąż ma to coś i nie musi niczego udowadniać. Jeśli chce nadal jeździć w Formule 1, to sobie poradzi” – powiedział Francuz. „Nadal jest zmotywowany i jest tym lwem, którym zawsze był.”

Alpine rozważa również możliwość zakontraktowania na sezon 2023 mistrza F2, Oscara Piastriego. Szef zespołu Otmar Szafnauer potwierdził mediom w Kanadzie, że wierzy, iż Piastri pojawi się na starcie w przyszłym roku. Amerykanin nie wykluczył również, że jego zespół może zrezygnować z usług Alonso na rzecz młodego talentu.

„To bardzo dobre pytanie” – powiedział Szafnauer, zapytany o to, czy Alonso zostanie w zespole. „Nie zastanawiałem się nad tym. Porozmawiamy o tym, gdy zbliżymy się do przerwy wakacyjnej po Grand Prix Węgier.”

Szafnauer pochwalił jednak Alonso za zrobienie kroku naprzód w tym roku, po stosunkowo spokojnym, jak na jego standardy, sezonie 2021.

„Myślę, że zrobił krok naprzód i nadal jest bardzo szybkim kierowcą.”

„Fernando wykonuje bardzo dobrą pracę. Mamy nowe konstrukcje i dawno nie byliśmy w Kanadzie, więc jestem pod wrażeniem, jak dobrze sobie poradził. Wykonuje dla nas świetną robotę” – stwierdził szef zespołu Alpine.

Image: © Alpine F1 / XPB Images