Esteban Ocon z karą na starcie do GP 70-lecia F1 za blokowanie George'a Russella

Esteban Ocon - Renault DP World F1 Team / © Renault Sport

Esteban Ocon z zespołu Renault został ukarany cofnięciem na starcie do Grand Prix 70-lecia Formuły 1 na torze Silverstone o trzy pozycje, za blokowanie George'a Russella podczas sesji kwalifikacyjnej.

Brytyjczyk podczas pierwszej sesji na torze Silverstone i swojego szybkiego kółka, po wyjściu z piątego zakrętu, został przyblokowany przez Estebana Ocona, przez co musiał gwałtownie hamować, przerywając tym samym walkę o awans do Q2.

Jadący przed Russellem Francuz jechał tuż za Antonio Giovinazzim, który był na okrążeniu zjazdowym, natomiast Ocon przygotowywał się do rozpoczęcia szybkiego kółka. Inżynier wyścigowy Renault poradził swojemu kierowcy, jak ma się zachować wobec Włocha, jednak nie ostrzegł, że za nim swoje szybkie okrążenie pokonuje Brytyjczyk.

"Na wyjeździe z piątego zakrętu Giovinazzi był na czele trzech samochodów i na okrążeniu zjazdowym, Ocon wyjazdowym, a Russell na szybkim kółku" - zauważyli sędziowie wyścigowi.

"Gdy Russell się zbliżał, zespół doradził Oconowi przez radio, jak ma się zachować wobec poprzedzającego Giovinazziego, ale nie poradził wobec Russella. Gdy Russell zbliżył się do dwóch samochodów przed nim, Ocon skręcił w prawo, by wyprzedzić Giovinazziego i wyraźnie przeszkodził znacznie szybszemu Russellowi."

"Zespół przyznał, że nie pomagał kierowcy w tym przypadku, co doprowadziło do utrudnienia" - czytamy w oświadczeniu sędziów.

Esteban Ocon został finalnie ukarany cofnięciem o trzy lokaty na starcie do niedzielnego wyścigu na Silverstone, do którego ruszy z czternastego pola, po wywalczeniu jedenastego miejsca.

Na karze dla Francuza skorzystają Sebastian Vettel, który awansuje na jedenastą lokatę, Carlos Sainz, który wystartuje z dwunastego pola oraz Romain Grosjean, który przesunie się na trzynaste miejsce.

Image: © Renault Sport