EWC: 24-godzinny wyścig w Le Mans bez kibiców

24 Heures Motos / © FIM EWC

Z powodu trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 tegoroczna edycja 24-godzinnego wyścigu motocyklowego w Le Mans odbędzie się bez udziału kibiców.

Pierwotnie zaplanowany w dniach 18-19 kwietnia wyścig 24 Heures Motos został przełożony na 5-6 września. Później zdecydowano jednak przenieść rywalizację na torze w Le Mans na 29-30 sierpnia. Wierzono, że do tego czasu uda się przeprowadzić wyścig z udziałem publiczności.

Niestety, trwająca pandemia koronawirusa i ryzyko ponownego zwiększenia liczby chorych zmusiło Międzynarodową Federację Motocyklową (FIM), Automobile Club de l’Ouest (ACO) – organizatora wyścigu oraz Eurosport Events – promotora FIM EWC do podjęcia decyzji o rozegraniu 43. edycji 24 Heures Motos bez kibiców na trybunach.

„Bezprecedensowa sytuacja oznacza nadzwyczajne środki – 43. edycja 24H Motos odbędzie się za zamkniętymi drzwiami, ale się odbędzie. To najważniejsze, szczególnie dla naszych zespołów, partnerów, FIM EWC i ogólnie wyścigów motocyklowych” – powiedział Pierre Fillon, prezydent Automobile Club de l’Ouest.

François Ribeiro, szef Eurosport Events również podkreśla, że najważniejsza jest sama organizacja legendarnego wyścigu. Co prawda brak kibiców oznacza, że atmosfera będzie zupełnie inna, ale dla organizatorów ważne jest też zdrowie – zarówno publiczności, jak i członków zespołów. Eurosport Events dołoży więc wszelkich starań, by transmisja zawodów była obszerna i w maksymalnym stopniu wynagrodziła kibicom puste trybuny.

„To była trudna decyzja dla ACO, ale ją popieramy. Wydarzenie za zamkniętymi drzwiami jest całkowicie sprzeczne z dzieleniem się i sensem wspólnoty, a to są nieodłączne wartości wytrzymałościowych wyścigów motocyklowych, ale zapewnienie ciągłości mistrzostw świata jest absolutnym priorytetem w obecnej sytuacji zdrowotnej, aby chronić zespoły” – stwierdził Ribeiro.

Jako promotor i producent nagrań podwoimy nasze wysiłki w Eurosport Events, aby przenieść kibiców w samo centrum akcji podczas 24 Heures Motos za pomocą naszych programów telewizyjnych i treści cyfrowych, ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich tych, którzy nie mogli się doczekać spotkania w Le Mans".

ACO przewiduje dla posiadaczy biletów rekompensaty.

Image: © FIM EWC