EWC: 8-godzinny wyścig na torze Suzuka przełożony

EWC: 8-godzinny wyścig na torze Suzuka przełożony

Ze względu na obowiązujące w Japonii restrykcje związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, 8-godzinny wyścig na torze Suzuka został przełożony na 1 listopada. Tym samym runda ta zakończy sezon 2019/2020 w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIM.

Trwająca pandemia koronawirusa zmusza państwa do podejmowania radykalnych decyzji, co w konsekwencji prowadzi do zawirowań w świecie sportu i odwoływania bądź przekładania kolejnych imprez. Z tego też powodu, że w Japonii wprowadzono w połowie kwietnia stan wyjątkowy i podtrzymano zamknięcie granic Międzynarodowa Federacja Motocyklowa wraz z Eurosport Event, promotorem FIM EWC oraz Mobilityland, organizatorem 8-godzinnego wyścigu na torze Suzuka podjęła decyzję o przełożeniu imprezy na 1 listopada.

Rywalizacja w Japonii początkowo miała odbyć się 19 lipca i zakończyć sezon 2019/2019. Gdy jednak przełożono 24-godzinny wyścig w Le Mans (29-30 sierpnia), utraciła status finałowej rundy. Co więcej, do kalendarza włączono później także wyścig w Bol d’Or (19-20 września). Teraz jednak, gdy oficjalnie przełożono Suzuka 8 Hours, znów będzie ono kończyć obecny sezon. Tym samym też przyznane podczas niego będzie 150% punktów.

„Światowy kryzys zdrowotny, ograniczenia logistyczne wynikające z restrykcji wprowadzonych w Japonii oraz nasz priorytet ochrony zdrowia wszystkich osób zaangażowanych w FIM EWC spowodowały konieczność przesunięcia Suzuka 8 Hours” – powiedział Francois Ribeiro, dyrektor Eurosport Events. „Pochwała należy się również Mobilityland za dostosowanie Suzuki do kalendarza, aby ten ważny wyścig w mistrzostwach pozostał największym japońskim świętem dla fanów motocykli”.

„Aby pomóc zespołom w spełnieniu innych wymagań logistycznych w fazie otwarcia sezonu 2020-2021 FIM EWC, w razie potrzeby przeniesiemy 8 Hours of Sepang na styczeń, tuż przed zwyczajowymi testami Superbike i Grand Prix na tym torze”.

8-godzinny wyścig na torze Suzuka jest rozgrywany latem od 1978 roku, a od roku 2017 jest finałową rundą sezonu FIM EWC. Po raz pierwszy więc rywalizacja odbędzie się jesienią.

Image: © FIM EWC