F1 chce przetestować wyścigi sprinterskie bez odwróconej kolejności na starcie

GP Belgii 2020 / © Pirelli Motorsport

Władze Formuły 1 podejmą wkrótce kolejną próbę przekonania zespołów do pomysłu zastąpienia sobotniej czasówki wyścigiem sprinterskim.

Idea zmiany formatu weekendu wyścigowego pojawiła się w Formule 1 w 2018 roku. W celu poprawy atrakcyjności rywalizacji, FIA oraz Liberty Media zaproponowały, aby klasyczny układ kwalifikacji został zastąpiony krótkim wyścigiem rozgrywanym na dystansie około stu kilometrów. Szereg kontrowersji wzbudził jednak fakt, że kierowcy mieliby ustawiać się na starcie w kolejności odwrotnej do zajmowanej przez nich pozycji w klasyfikacji generalnej.

Testy tego rewolucyjnego rozwiązania zaplanowano pierwotnie na rok 2021. Pomysł ten spotkał się jednak z krytyką całego środowiska.

„Odwrócona kolejność na starcie jest po prostu sprzeczna z duchem sportu i rywalizacji. Muszę zaakceptować sytuację, kiedy inni wygrywają lub wykonują lepszą pracę. Dlatego myślę, że w imię sportu byłoby bardzo źle mieszać te sprawy w ten sposób” – stwierdził Sebastian Vettel.

Nad poparciem tego wniosku odbyły się już trzy głosowania. Jedno w 2019 oraz dwa w 2020 roku. Za każdym razem inicjatywa samoistnie upadała wskutek braku większościowego poparcia.

Podczas ostatniego briefingu prasowego, Stefano Domenicali ponownie poruszył kwestię wyścigów sprinterskich. Włoch potwierdził przy okazji, że pomysł startu w odwróconej kolejności został już definitywnie odrzucony i nie będzie już poddawany pod głosowanie.

„Sprawa odwróconego ustawienia na starcie jest skończona” – powiedział szef Formuły 1.

„Moim zdaniem bardzo ważne jest, abyśmy pomyśleli o nowych sposobach na to, aby nasz sport był bardziej atrakcyjny i interesujący. Nie musimy jednak porzucać tradycyjnego podejścia.”

„W pewnym okresie co dwa dni zmienialiśmy układ kwalifikacji. Nie wyszło nam to na dobre, ale czegoś się w ten sposób nauczyliśmy. Musimy unikać takiego działania.”

Były szef Scuderii Ferrari nie wykluczył, że nowy format kwalifikacji może zostać przetestowany jeszcze w tym sezonie.

„Oczywiście zwracamy uwagę na to, jakie może być podejście do sobotniego wyścigu sprinterskiego. Zastanawiamy się, czy można to przetestować jeszcze w tym roku.”

„Rozmawiamy o tym z zespołami. Myślę, że to może być całkiem interesująca sprawa.”

Image: © Pirelli Motorsport