F1 planuje organizację trzech wyścigów kwalifikacyjnych w sezonie 2021

GP Włoch 2020 / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Władze Formuły 1 zamierzają jeszcze w tym sezonie zorganizować trzy wyścigi sprinterskie w ramach testów nowego formatu kwalifikacji.  

W czwartek 11 lutego odbyć ma się zebranie, na którym omawiany ma być między innymi wniosek Red Bulla dotyczący zamrożenia rozwoju jednostek napędowych. Jak donosi serwis Racefans, w agendzie tego spotkania znalazło się także głosowanie, dotyczące organizacji trzech wyścigów sprinterskich, które miałyby zastąpić tradycyjne sesje kwalifikacyjne.  

Nowy format kwalifikacji ma być sprawdzony podczas weekendów wyścigowych w Montrealu, na Monzie i Sao Paulo. Ponieważ relacje z rund odbywających się za oceanem transmitowane są w Europie w porze wieczornej, mogą one przyciągnąć przed telewizory bardzo dużą widownię. 

Zgodnie z eksperymentalnym harmonogramem w piątek zorganizowane miałyby być treningi oraz sesja decydująca o ustawieniu na starcie w sobotę. Wyścig sprinterski odbywałby się natomiast w oknie czasowym przewidzianym na tradycyjną, trzyczęściową czasówkę i to własnie od jego wyników zależałaby kolejność na polach startowych w niedzielę. 

Jednym z głównych założeń jest, aby sprint i główny wyścig nie powielały się wzajemnie, co miałoby zostać osiągnięte poprzez rywalizację na skróconym dystansie oraz wymóg przejazdu na jednym komplecie opon. Jeżeli eksperyment ten powiedzie się, to w sezonie 2022 udział tego typu zmodyfikowanych weekendów znacząco się zwiększy. 

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images