F1 potwierdza zmiany na torze Yas Marina, aby usprawnić wyprzedzanie

Yas Marina Circuit / © Alfa Romeo Racing Orlen / DPPI

Formuła 1 wraz z włodarzami toru Yas Marina Circuit potwierdziły zmiany na pętli goszczącej Grand Prix Abu Zabi, które mają poprawić wyprzedzanie podczas rywalizacji.

Obiekt w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zadebiutował w F1 w 2009 roku, jednak mimo wielu negatywnych komentarzy na temat układu, włodarze nie podejmowali żadnych działań, aby poprawić widowiskowość finałowej rundy mistrzostw świata.

Różnice między samochodami w epoce hybrydowej tylko spotęgowały trudności w rywalizacji i wyprzedzaniu, a chcąc zachować finał w Abu Zabi, zwłaszcza po dodaniu Arabii Saudyjskiej do tegorocznego kalendarza, promotorzy Yas Marina postanowili wprowadzić zmiany w układzie swojego toru.

Zidentyfikowano trzy kluczowe obszary, które zostaną poddane zmianom:

  • Usunięcie szykany i poszerzenie lewego nawrotu oznaczonego numerem 7,
  • Usunięcie czterech ostrych wierzchołków w zakrętach 11, 12, 13 i 14, które zostaną zastąpione długim lewym, pochylonym nawrotem,
  • Zwiększenie promienia zakrętów 17, 18, 19 i 20, w celu stworzenia szybszego odcinka.
Yas Marina Circuit

„Jako obiekt nieustannie identyfikujemy sposoby, w jakie możemy ewoluować, utrzymywać świeżą ofertę produktów i utrzymywać wsparcie naszych lojalnych fanów” - powiedział Saif Al Noaimi, pełniący obowiązki dyrektora generalnego, Abu Dhabi Motorsports Management.

„Ten program, który stanowi niezwykle ważny rozdział w historii Yas Marina Circuit, będzie obejmował prace prowadzone na trzech oddzielnych odcinkach toru, co zwiększy możliwość wyprzedzania i wzmocni konkurencyjny charakter wszystkich imprez sportów motorowych, odbywających się na tym obiekcie.”

„Prace odbędą się latem, a ich ukończenie spodziewane jest na długo przed tegorocznym Grand Prix Abu Zabi. Nie możemy doczekać się, aby w nadchodzących miesiącach zaprezentować nasz nowy tor fanom sportów motorowych, zarówno na szczeblu lokalnym, jak i międzynarodowym.”

Ross Brawn, dyrektor zarządzający ds. sportów motorowych w F1, dodał: „Jako gospodarz finału sezonu Formuły 1 od 2009 roku, obiekt Yas Marina stał się jednym z najpopularniejszych miejsc dla fanów sportów motorowych na całym świecie.”

„W pełni popieramy decyzję o wprowadzeniu ulepszeń na torze, aby poprawić ogólne wrażenia ze sportów motorowych, w tym Grand Prix Abu Zabi, zarówno dla zawodników, jak i widzów.”

„Biorąc pod uwagę jego pozycję jako ostatniego wyścigu w sezonie Formuły 1, zawsze jest to specjalna data w kalendarzu, a tegoroczna impreza ma być pierwszą na nowym torze i ostatnią przed wejściem F1 w nową erę w 2022 roku. Jest to dodatkową zachętą do oczekiwania na ten spektakl.”

Yas Marina Circuit
Image: © Alfa Romeo Racing Orlen / DPPI