F1 rozpoczyna akcję promującą różnorodność w sporcie

McLaren F1 team / © F1

F1 rozpoczęła akcję „WeRaceAsOne” przeciwko rasizmowi i promującą większą różnorodność w sporcie. Wyrazem tego będzie motyw tęczy, złożonej z kolorów każdego zespołu, który widoczny będzie na wszystkich bolidach oraz torach.

Wiemy już, że jubileuszowy , 70-ty sezon mistrzostw świata Formuły 1 będzie wyjątkowy pod wieloma względami. Rozpocznie go również seria nowych inicjatyw mających na celu zwrócenie uwagi na problemy, z którymi zmaga się obecnie nasze społeczeństwo, takich jak dyskryminacja mniejszości seksualnych czy rasizm.

Formuła 1 wydała dziś oficjalne oświadczenie w tej sprawie i wyraża swoje pełne wsparcie w walce przeciwko wszelkim formom nierówności i nienawiści.

„Ponieważ F1 wraca po czteromiesięcznej przerwie, uważamy, że musimy wrócić z dodatkowym celem i determinacją do rozwiązania głównych problemów, przed którymi stajemy jako sport, ale także społeczeństwo. Te problemy są ważne dla długoterminowej przyszłości naszego sportu, jak i również mają duży wpływ na społeczeństwo, w którym ścigamy się na całym świecie.”

„Ostatnie wydarzenia wzmocniły konieczność podjęcia przez nas działań, aby ulepszyć nasz sport i mieć pozytywny wpływ na świat, w którym żyjemy.”

„W ostatnich miesiącach cały świat zjednoczył się jako jedna wspólnota w walce przeciwko COVID-19 i wydobył to, co najlepsze w ludzkiej naturze. W ciągu ostatnich tygodni ludzie zjednoczeni są w potępieniu rasizmu i nierówności, czymś na co nie ma miejsca w naszym współczesnym świecie.”

„Wierzymy, że jako pierwszy międzynarodowy sport, który powraca, możemy coś zmienić i użyć naszego głosu, aby odnieść się do tych istotnych problemów. Jako członek globalnej rodziny sportów motorowych FIA, uznajemy jej zasadnicze znaczenie Zasady Statutu, w tym zwalczanie wszelkich norm dyskryminacji.”

„Dlatego dzisiaj, przez rozpoczęciem sezonu, Formuła 1 ogłasza naszą nową inicjatywę #WeRaceAsOne, ze wsparciem ruchu #PurposeDriven, uruchomionego przez FIA w zeszłym tygodniu. Ta inicjatywa będzie platformą dla priorytetów określonych wyżej i ma na celu rozwiązanie największych problemów, przed którymi stoi nasz świat i sport.”

Na każdym samochodzie pojawi się logo tęczy oraz hasztag „WeRaceAsOne”. Będzie on również widoczny na wszystkich torach wyścigowych.

„Nasz pierwszy wyścig w Austrii, na początku lipca, to wielki moment dla naszego sportu po prawie czterech miesiącach nieobecności” – powiedział Chase Carey, szef F1.

„Chociaż jest to ważny moment dla społeczności F1, jest to także czas na rozpoznanie problemów, które są większe niż jakikolwiek sport czy kraj. Inicjatywa „WeRaceAsOne”, którą dzisiaj uruchomiliśmy, przy wsparciu ruchu #PurposeDriven”, to nasz sposób podziękowania za odwagę i jedność, które okazywali wszyscy na całym świecie w tym niespotykanym czasie.”

„Dlatego podczas naszego pierwszego wyścigu w Austrii, Formuła 1 pozostanie zjednoczona, aby powiedzieć głośno i jasno, że rasizm musi się skończyć. Okażemy pełne wsparcie w walce z nierównością i przyspieszymy nasze starania, aby Formuła 1 była bardziej zróżnicowana i sprzyjająca integracji.”

 „»Nowy Ład«, który proponuję dla sportu samochodowego w kontekście pandemii COVID-19, oznacza złożenie podstawy odbudowy i zrównoważonej przyszłości Formuły 1 i innych dyscyplin” – powiedział Jean Todt, prezydent FIA.

„Obejmuje nowe zasady obniżania kosztów, a także inicjatywy mające na celu zwiększenie popularności i dostępności sportów motorowych. Co ważne, wykorzysta również pozytywny wkład sportu motorowego w społeczeństwo, obejmujący wszystkie sektory – od zdrowia, bezpieczeństwa, gospodarki, środowiska, edukacji, integracji i różnorodności. Taki jest zamiar akcji „PurposeDriven”, którą uruchomiliśmy w zeszły czwartek, z czego bardzo się cieszę.” 

„FIA kieruje się Podstawowymi Zasadami Statutu, w tym zwalczaniem wszelkich form dyskryminacji, w szczególności ze względu na kolor skóry, płeć, religię, pochodzenie etniczne lub społeczne.”

„Musimy promować różnorodność w sporcie motorowym.”

Image: © F1