F1 wprowadzi nowy format oprawy wyścigów w sezonie 2020

GP Niemiec 2019 / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Formuła 1 zamierza zrezygnować z tradycyjnej uroczystości na podium ze względu na nowe zasady higieny i bezpieczeństwa. W tym sezonie nie będą także organizowane parady kierowców.

70-ty, jubileuszowy sezon mistrzostw świata F1 będzie znacząco różnił się od pozostałych, nie tylko skondensowanym kalendarzem. Odmienna będzie także forma celebracji wygranego wyścigu – bez wielkiego tłumu kibiców pod podium oraz tradycyjnego polewania się szampanem.

Zgodnie z nowymi zasadami zachowania bezpiecznych odległości, które zostały wprowadzone w celu umożliwienia rozegrania tegorocznego sezonu, dotkniętego pandemią COVID-19, zmieni się procedura rozdania trofeów, co potwierdza dyrektor sportowy F1, Ross Brawn.

Chociaż ostateczne plany nie są jeszcze w pełni sformalizowane i potwierdzone, Brawn powiedział, że format ten będzie podobny do niedawnego procesu kwalifikacyjnego, czyli prezentacji samochodów trzech najlepszych kierowców pod koniec okrążenia zjazdowego.

„Procedura podium nie może być taka, jak obecna, ale staramy się zrobić coś na gridzie po zakończeniu wyścigu” – powiedział Brawn.

„Jedną z opcji byłoby ustawienie samochodów na torze i tuż obok nich kierowców.”

„Nie możemy prezentować trofeów, ponieważ nie możesz mieć w pobliżu kogoś, kto je wręcza, ale opracowaliśmy to, mamy plany, procedury i patrzymy, jak możemy je zaprezentować w telewizji.”

Nie tylko spektakularnego świętowania na podium zostaną pozbawieni kibice podczas tegorocznego sezonu. Z racji bezpieczeństwa nie odbędą się również parady kierowców. Zostaną one zastąpione indywidualnymi wywiadami z kierowcami przed garażem przez rozpoczęciem wyścigu.

„Podczas takich rzeczy jak odsłuchanie hymnu narodowego, nie możemy zgrupować wszystkich kierowców oraz Przyszłych Gwiazd FIA. Będą one jednak nadal częścią programu, tyle że wirtualnie. Prześlemy im uniformy, a one prześlą nam filmy z wiadomościami, więc mamy wiele możliwości, aby było zabawnie.”

„Parada kierowców również się nie wydarzy, ponieważ nie możemy postawić 20 kierowców na ciężarówce i objechać nią po torze, więc zamiast tego, przeprowadzimy wywiad z każdym zawodnikiem przed ich garażem.”

„Istnieje wiele sposobów angażowania się bez narażania zdrowia i bezpieczeństwa” – dodał.

„Jestem w 100% przekonany, iż sprawimy, że będzie to wciągające i ekscytujące. Po prostu będzie inaczej. To jest nowa forma. Jak długo to potrwa? Nie wiemy, ale na pewno będzie to forma na resztę roku.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool