F1 zorganizuje w sezonie 2021 wyścig sprinterski na torze Silverstone

Silverstone Circuit / © Aston Martin F1 Team

Szef F1, Stefano Domenicali, potwierdził, że jeden z sobotnich wyścigów sprinterskich w sezonie 2021 odbędzie się na torze Silverstone.

Według nowego harmonogramu, który ma zostać przetestowany podczas wybranych weekendów tegorocznej kampanii, sesja kwalifikacyjna odbywałaby się w piątek po południu, aby w sobotę przeprowadzić́ wspomniany wyścig sprinterski. Układ na mecie sobotniego sprintu decydowałby natomiast o ustawieniu na starcie do niedzielnej rywalizacji w głównym Grand Prix.

Pomysł ten został pozytywnie odebrany przez zespoły F1, choć jak zaznaczają obie strony, pewne kwestie muszą zostać jeszcze doprecyzowane.

Pierwotny plan zakładał, że nowy format weekendu zostanie przetestowany we Włoszech (Monza), Kanadzie i Brazylii. Domenicali zakomunikował natomiast, że pierwszą potwierdzoną lokalizacją dla sobotniego sprintu będzie tor Silverstone.

„Kończymy pewne zawiłości z tym związane, a szczegóły zostaną omówione na spotkaniu w Bahrajnie w czwartek” – powiedział szef serii w wywiadzie dla Daily Mail.

„Nie chcemy w żadnym stopniu odbierać prestiżu niedzielnemu Grand Prix. Główny wyścig w dalszym ciągu będzie kulminacyjnym punktem weekendu.”

„W ramach tego projektu kwalifikacje odbędą się w piątek, a następnie w sobotę kierowcy staną do rywalizacji w wyścigu sprinterskim. Zapewni to sensowną akcję na dzień przed głównym wyścigiem. Sprint będzie trwał około pół godziny i nie będzie zwieńczony uroczystością na podium, ponieważ taka ceremonia jest zarezerwowana dla niedzielnego GP.”

„Sobotnia rywalizacja będzie punktowana, ale nie podjęliśmy jeszcze decyzji w kwestii szczegółów. Wynik tych zmagań określi pozycje startowe do głównego wyścigu.

„Na to moment mogę potwierdzić, że na torze Silverstone zorganizujemy wyścig sprinterski” – podsumował.

Image: © Aston Martin F1 Team