Fabio Quartararo: Na ostatnim okrążeniu nie miałem już opon

Fabio Quartararo - Petronas Yamaha SRT / © Petronas Yamaha SRT

Fabio Quartararo okazał się najszybszy podczas wyścigu o Grand Prix Katalonii. Zawodnik zespołu Petronas Yamaha SRT dzięki wygranej na torze Circuit de Barcelona-Catalunya odzyskał prowadzenie w klasyfikacji generalnej kierowców Motocyklowych Mistrzostw Świata.

Francuz zwyciężył w wyścigu „królewskiej” klasy wyścigów motocyklowych po raz trzeci w swojej karierze. Fabio Quartararo po fantastycznym początku sezonu nieco obniżył loty i na kolejny triumf przyszło mu czekać dwa miesiące.

„Jestem bardzo zadowolony” – przyznał Fabio Quartararo. „Czułem lekki niedosyt po wczorajszych kwalifikacjach i powiedziałem sobie, że dziś muszę wygrać. Wiedziałem, że mamy dobre tempo wyścigowe i możemy zwyciężyć w Katalonii”.

„Circuit de Barcelona-Catalunya  to wyjątkowy tor dla mnie. Rok temu stanąłem tutaj na podium po raz pierwszy w karierze w wyścigu kategorii MotoGP. Nie sądziłem jednak, że rok później będę tutaj najlepszy”.

Fabio Quartararo dodał również, że duży wpływ na wynik dzisiejszego wyścigu miały dobre kwalifikacje w wykonaniu kierowców dosiadających motocykli Yamahy.

„Nie miałem dobrego startu, ale na szczęście udało się utrzymać w czołówce. Stopniowo odrabiałem poniesione straty na starcie. Bardzo ważne było to, że przed sobą miałem zawodników na motocyklach Yamahy, ponieważ moje szanse na przeprowadzenie czystego manewru wyprzedzania były znacznie większe niż gdyby były to maszyny Ducati czy Suzuki” .

„Ostatnie okrążenia nie były najlepsze w moim wykonaniu. Robiłem, co mogłem, żeby utrzymać wypracowaną przewagę. Gdyby wyścig trwał jedno lub dwa okrążenia więcej, to prawdopodobnie Joan by mnie wyprzedził i odniósłby pierwsze zwycięstwo w MotoGP, ponieważ na ostatnim okrążeniu nie miałem już opon”  – dodał Fabio Quartararo. 

Po dziewięciu rundach tegorocznego sezonu MotoGP francuski zawodnik prowadzi w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 108 punktów i o 8 „oczek" wyprzedza Joana Mira.

Image: © Petronas Yamaha SRT