Fabryka silników Mercedesa produkuje urządzenie, które pomaga w leczeniu COVID-19

Fabryka silników Mercedesa produkuje urządzenie, które pomaga w leczeniu COVID-19

Formuła 1 przechodzi obecnie wyjątkowy czas. Część fabryk i zakładów pozostaje zamknięta, część pracowników jest na urlopach, a część nadal wykonuje pracę zmianową. Ci ostatni nie mogą produkować zbyt wielu części do bolidów, bo rozwój konstrukcji stoi w miejscu. Zespoły F1 postanowiły zaangażować swoje moce technologiczne w walkę o zdrowie. Tak wyglądają realne efekty tych działań.

To urządzenie, które widoczne jest na zdjęciu to nic innego jak efekt zaangażowania się mistrzowskiej ekipy Mercedesa w pomoc brytyjskiej służbie zdrowia. Zaprojektowane zostało ono przez członków zespołu z Brixworth, załogę fabryki Mercedes AMG High Performance Powertrains (HPP) oraz specjalistów z University College London (UCL). UCL-Ventura, bo taką nazwę nosi ten aparat wspomaga oddychanie osób, które chorują na koronawirusa.

Urządzenia typu CPAP (Continous Positive Airway Pressure), czyli właśnie aparaty pomagające pacjentom w oddychaniu, są obecnie szczególnie potrzebne w szpitalach. Ich sposób działania polega na wtłaczaniu mieszanki czystego tlenu oraz powietrza do dróg oddechowych pacjenta pod ciągłym ciśnieniem, zwiększając ilość tlenu w krwioobiegu.

Projekt powstania UCL-Ventura był konsultowany ze specjalistami z brytyjskiego ministerstwa zdrowia oraz szpitala klinicznego UCL/UCLH. Pracownicy Mercedes-AMG pracowali nad tym rozwiązaniem przez 24 godziny na dobę, dzięki czemu czas potrzebny do wyprodukowania pierwszego kompletnego urządzenia to zaledwie 100 godzin.

UCL-Ventura uzyskał wszystkie niezbędne atesty i jest wytwarzany w zakładach w Brixworth w Northamptonshire, które wcześniej zajmowały się produkowaniem silników do bolidów Formuły 1. W cały proces zaangażowanych jest 40 maszyn, pierwotnie produkujących tłoki silnikowe i turbosprężarki. Moce przerobowe fabryki Mercedes-AMG pozwalają na produkowanie 1000 urządzeń dziennie.

Mercedes oraz UCL udostępniły wszystkie plany oraz szczegóły techniczne urządzenia UCL-Ventura do dowolnego wykorzystania przez pozostałe zakłady dysponujące podobnym sprzętem, przez co możliwe jest zwiększenie produkcji aparatów wspomagających leczenie chorych.

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images