Fernando Alonso kierowcą zespołu Aston Martin Aramco Cognizant od sezonu 2023

Fernando Alonso / © Aston Martin Aramco Cognizant F1 Team

Aston Martin ogłosił zakontraktowanie aktualnego kierowcy Alpine, Fernando Alonso, na sezon 2023, w zastępstwie za Sebastiana Vettela. Ma to być kolejny krok w procesie tworzenia zespołu walczącego o zwycięstwa.

Hiszpan po dwuletniej przerwie w Formule 1 wrócił do ścigania się i dołączył do francuskiej ekipy Alpine. Alonso wydawał się zadowolony ze współpracy, jednak od pojawienia się w 2022 roku Otmara Szafnauera jako szefa ekipy, zaczęły pojawiać się tarcia. Niezawodność bolidu nie pozwalała Alonso dowozić na metę punktów, a sam Szafnauer sugerował kilkukrotnie w mediach możliwość zastąpienia kierowcy.

Alonso utrzymywał, że toczą się aktualnie rozmowy, co do przedłużenia jego kontraktu z francuską ekipą. Pojawiały się głosy, że nowa umowa może zostać ogłoszona na początku przerwy letniej. Aston Martin opublikował jednak pierwszego dnia przerwy sensacyjną wiadomość, ogłaszając podpisanie wieloletniego kontraktu z Fernando.

„Cała firma Aston Martin jest bardzo podekscytowana zdobyciem dla zespołu niesamowitego doświadczenia i genialnego tempa Fernando. Zatrudnienie tak wyjątkowego talentu, jak Alonso, jest wyraźnym oświadczeniem intencji organizacji, która zobowiązała się do rozwijania zwycięskiego zespołu Formuły 1” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu brytyjskiej ekipy.

„Zespół Aston Martin wyraźnie posiada energię i zaangażowanie, aby wygrać i to czyni ich dziś jednym z najbardziej ekscytujących zespołów Formuły 1. Znam Lawrence'a i Lance'a od wielu lat i jest bardzo oczywiste, że mają ambicję oraz pasję, aby odnieść sukces” – komentuje sprawę Alonso.

„Nikt dzisiaj w Formule 1 nie wykazuje większej wizji i absolutnego zaangażowania w wygrywanie, a to sprawia, że jest to dla mnie naprawdę ekscytująca okazja. Wciąż mam głód i ambicję, by walczyć o to, by być na czele i chcę być częścią organizacji, która jest zaangażowana w uczenie się, rozwój i odnoszenie sukcesów.”

„Zamierzam ponownie wygrywać w tym sporcie i dlatego muszę wykorzystać okazje, które mi odpowiadają” – podsumowuje Hiszpan.

W oficjalnym oświadczeniu czytamy także słowa właściciela Aston Martina – Lawrence'a Strolla i szefa stajni – Mike’a Kracka, którzy komentują, jak widzą swoją współpracę z Alonso oraz przyszłość ekipy.

„Znam i podziwiam Fernando od wielu lat, zawsze było jasne, że jest tak oddanym zwycięzcą, jak ja. Postanowiłem zgromadzić najlepszych ludzi i rozwinąć odpowiednie zasoby oraz organizację, aby odnieść sukces w tym wysoce konkurencyjnym sporcie. Wydawało się zatem naturalne, że zaprosiliśmy Fernando do udziału w rozwoju zwycięskiego zespołu” – komentuje Stroll.

„Jesteśmy przekonani, że zainspiruje wszystkich, a to tylko zwiększy i tak już zaraźliwą energię, która istnieje w zespole. Jesteśmy na drodze, aby stworzyć zwycięską organizację i jasne jest, że Fernando przyspieszy nasz postęp i doprowadzi nas do wyników, z których będziemy mogli być dumni” – zaznacza Krack.

„Cieszymy się, że Fernando i Lance będą naszym kierowcą w przyszłym roku – połączenie doświadczenia i młodości będzie niesamowicie silne i obaj kierowcy nie mogą się doczekać rywalizacji i wspólnej pracy. Zespół ma nowe kierownictwo skoncentrowane na rozwoju AMR23 i wszyscy jesteśmy zachwyceni, że oni i nasze przyszłe projekty skorzystają z wiedzy oraz doświadczenia, które przyniesie Fernando.”

Image: © Aston Martin Aramco Cognizant F1 Team