Ferrari popiera pomysł zwiększenia liczby wyścigów sprinterskich

We wtorek odbywa się zebranie Komisji Formuły 1 składającej się z zespołów, FIA oraz kierownictwa F1. Jedną z najistotniejszych kwestii omawianych podczas wspomnianego spotkania jest zwiększenie liczby wyścigów sprinterskich do sześciu od przyszłego roku.
W obecnym sezonie odbędą się zaledwie trzy takie wyścigi (w czym jeden miał już miejsce na torze Imola), ponieważ na zwiększenie sprintów w tym roku, zgody nie wydały zespoły F1.
Wiązałoby się to ze wzrostem kosztów, jakie niosą ze sobą wyścigi sprinterskie, a jak wiadomo, limit budżetowy jest coraz bardziej napięty.
Powszechnie mówi się, że Ferrari popiera jednak wzrost liczby wyścigów sprinterskich w kampanii 2023 i zamierzają poprzeć ten pomysł na spotkaniu.
„Jako Ferrari jesteśmy za, ponieważ wierzymy, że zapewni to większe możliwości, jeśli chodzi o samo show, jak i przychody” – tłumaczył Mattia Binotto.
Za poszerzeniem wyścigów sprinterskich jest także Ross Brawn, który jest gotów zmienić limit budżetu w przyszłym roku, jeśli ma to uspokoić zespoły Formuły 1. Skoro FIA oraz FOM posiadają po dziesięć głosów, Brawn będzie potrzebował poparcia pięciu ekip Formuły 1, aby uzyskać wymaganą większość.
W programie rozmów przewidziany jest także temat wspomnianego limitu budżetowego, który został obniżony ze 145 mln dolarów z 2021 roku do 140 mln dolarów w tym roku.
Przy poszerzającym się kalendarzu Formuły 1 oraz rosnącej inflacji, co ma miejsce na całym świecie, koszty transportu pochłaniają budżety zespołów, bardziej niż tego oczekiwano.
Brawn jest zdania, że trzeba się tym zająć: „Myślę, że musimy przyjrzeć się rosnącej inflacji, ponieważ opracowywaliśmy nasze przepisy w momencie, gdy inflacja była stosunkowo niska i przewidywalna. Teraz jest wysoka i nieprzewidywalna.”
Temat ten został również poruszony przez Christiana Hornera: „Mamy bardzo skomplikowany kalendarz i napięte ramy czasowe, a pod koniec roku są po dwa lub nawet po trzy następujące tydzień po tygodniu wyścigi i jakiekolwiek opóźnienia związane z ładunkiem, mogą sprawić spore problemy.”
„Jest to problem, jakim musimy się zająć raczej wcześniej niż później.”
- Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool