Ferrari: W Turcji czeka nas trudny weekend

Sebastian Vettel - Scuderia Ferrari / © Scuderia Ferrari

Sezon 2020 jest niezwykle trudny dla ekipy Ferrari. Jednostka napędowa straciła swoją przewagę, co było cechą charakterystyczną ubiegłorocznego bolidu Scuderii, a osiągi tegorocznego samochodu z Maranello nie spełniają oczekiwań.

Początek sezonu nie wskazywał aż na tak słabą formę, zwłaszcza że Charles Leclerc w pierwszym wyścigu w Austrii stanął na podium.

Od tego jednak momentu forma ekipy stale maleje, a w oczekiwaniu na Grand Prix Turcji, Laurent Mekies uważa, że będzie to dla nich trudny weekend. Szybki charakter Istanbul Park odkryje tym bardziej słabe strony bolidu.

"Patrząc na charakterystykę toru, nie będzie to dla nas łatwy weekend" - przyznał dyrektor sportowy Ferrari.

"Niemniej jednak różnice środka stawki zawsze są niewielkie, tak jak to miało miejsce przez cały sezon i nawet najmniejsza rzecz może mieć wpływ na walkę o miejsce w drugim rzędzie lub na to, aby nie awansować do Q2" - dodał Mekies.

"Naszym głównym celem jest potwierdzenie niewielkiego postępu, jaki widzieliśmy w ostatnich wyścigach i, jeśli to możliwe, zmniejszenie dystansu do tych, którzy wyprzedzają nas w mistrzostwach konstruktorów."

Ferrari ma głębokie nadzieje, że zdoła poprawić swoje wyniki, wprowadzając zmiany w tylnej części samochodu.

"Uważamy, że jest to obszar, który zapewni więcej miejsca na rozwój między podwoziem a aerodynamiką w 2021 roku" - zaznaczył Simone Resta, inżynier ds. podwozia.

Zespół Ferrari łączą dobre wspomnienia z Grand Prix Turcji, zwłaszcza że ekipa z Maranello świętowała tu niegdyś swoje sukcesy, a głównymi były trzy zwycięstwa Felipe Massy w latach 2006, 2007 i 2008.

Doświadczenie z jazdy na tym torze posiada Sebastian Vettel, który cieszy się mimo wszystko z powrotu do Turcji.

"Cieszę się z powrotu na ten tor, z którym wiążę wiele miłych wspomnień, chociaż były również i te mniej dobre momenty" - przyznał Niemiec.

"Można powiedzieć, że moja kariera rozpoczęła się tutaj w 2006 roku, kiedy to trafiłem na pierwsze strony gazet, ustanawiając najlepszy czas w moim drugim piątkowym treningu z BMW Sauber. Wygrałem też tutaj w 2011 roku, kiedy po raz ostatni gościliśmy w Turcji."

"To bardzo interesujący tor. Jest tu kilka zmian wysokości, które nie wyglądają tak łagodnie jak w telewizji, a także kilka ekscytujących sekcji, w tym zakręt ósmy z trzema wierzchołkami. Z technicznego punktu widzenia ten tor posiada wszystko. Myślę, że kierowcy, którzy nigdy wcześniej tu nie byli, polubią go od samego początku."

Image: © Scuderia Ferrari