Ferrari wykluczone ze spotkania dostawców silników na sezon 2026

Charles Leclerc - Scuderia Ferrari / © Scuderia Ferrari

Ferrari zostało wykluczone z ostatniego spotkania dostawców jednostek napędowych Formuły 1, ponieważ oficjalnie nie ogłosiło zamiaru dostarczania silników od 2026 roku.

Termin zgłaszania dostawców jednostek napędowych, aby zarejestrować się na 2026 rok, został ustalony do końca listopada.

Swoją chęć uczestnictwa w F1 zgłosiły: Audi Formula Racing, Alpine SAS, Honda Racing Corporation, Mercedes AMG High Performance Powertrains (HPP) i Red Bull Powertrains (RBPT).

Wyjątkiem było Ferrari SPA, które miało wątpliwości, w jaki sposób RBPT będzie traktowane jako nowy dostawca, gdyż mają oni dostęp do własności intelektualnej Hondy.

Dostawcy jednostek napędowych otrzymują różne koncesje na testy i hamownie, a Ferrari sprzeciwia się, by Red Bull otrzymał taką możliwość.

Na pytanie RacingNews365.com o sytuację włoskiej ekipy, rzecznik Ferrari powiedział, że zespół „nie ma odpowiedzi” – ale jak twierdzi, Ferrari nie dostało zgody na uczestnictwo w czwartkowym spotkaniu, gdyż formalnie nie zgłosiło chęci dostarczania silników od sezonu 2026.

Szef Red Bullae Christian Horner, w wywiadzie dla RacingNews365.com, powiedział, że różnorodność, którą można zauważyć w Formule 1, zdecydowanie służy całej serii.

„To wspaniałe, taka różnorodność jest zdrowa i bez wątpienia służy Formule 1. Bardzo mnie to cieszy, że będziemy mieli aż tylu dostawców silników.”

„Fenomenalnie jest mieć tak duże zainteresowanie i to tylko pokazuje siłę tego sportu. Królowa motorsportu przyciąga nowych inwestorów i uważam, że jest to wspaniała informacja” – stwierdził Horner.

Image: © Scuderia Ferrari