Ferrari zmuszone do obniżenia mocy silnika, aby zapewnić niezawodność w 2022 roku

Carlos Sainz - Scuderia Ferrari / © Scuderia Ferrari

Szef Ferrari, Mattia Binotto, ujawnił, że włoski zespół był zmuszony do nieznacznego obniżenia mocy silnika w 2022 roku, po awariach, jakie ich dotknęły w pierwszej części sezonu.

Na początku bieżącego roku stajnia z Maranello wydawała się być głównym pretendentem do zdobycia mistrzostwa. Ferrari mocno rozpoczęło kampanię, a Charles Leclerc wygrał wyścigi w Bahrajnie oraz Australii.

Jednak problemy Scuderii rozpoczęły się już w Hiszpanii, gdzie Monakijczyk był zmuszony do wycofania się z powodu awarii turbosprężarki. Kolejne problemy z silnikiem wystąpiły podczas Grand Prix Azerbejdżanu oraz Austrii, gdzie swoich wyścigów nie ukończyli odpowiednio Leclerc i jego zespołowy kolega, Carlos Sainz.

Podczas ostatniego weekendu wyścigowego w Abu Zabi, Binotto przyznał, że z powodu obaw o niezawodność skład był zmuszony do „nieznacznego obniżenia mocy” silnika.

Ta zmiana, wraz z problemami dotyczącymi nadmiernej degradacji opon oraz błędami w strategii wyścigowej, przypieczętowały los Ferrari i uniemożliwiły walkę z Red Bullem i Maxem Verstappenem.

Binotto podkreślił, że poprawa niezawodności jest aktualnie jednym z głównych celów włoskiej ekipy.

„To nasz najwyższy priorytet, ponieważ aby wygrywać, musisz być niezawodny, a tak nie było w tym sezonie” – powiedział szef zespołu Ferrari.

Wytrzymałość silnika nie będzie jednak jedynym celem zespołu podczas nadchodzącej zimy.

„Drugą kwestią jest prędkość samochodu, ponieważ chociaż byliśmy bardzo szybcy w kwalifikacjach, nie zawsze było tak samo w wyścigu. Nasze tempo wyścigowe, między innymi przez degradację opon, nie było na wystarczającym poziomie.”

Ferrari pracuje również nad poprawą organizacji swojego zespołu w kwestii strategii, aby uniknąć kosztownych błędów, które kilka razy w tym roku osłabiły wysiłki ich kierowców.

„Jeśli opracujesz szybki i niezawodny samochód, to możesz popełniać błędy przy strategii i pit stopach, ale zawsze możesz to zrekompensować faktem, że sam samochód jest szybki i niezawodny” – powiedział Binotto. „Tak więc tutaj musimy włożyć nasz największy wysiłek.”

Image: © Scuderia Ferrari