FIA doprecyzowała szczegóły dotyczące weekendu z wyścigiem sprinterskim

Park zamknięty Formuły 1 / © McLaren F1

Podczas czwartkowego spotkania na torze Red Bull Ring ustalono szczegóły dotyczące parku zamkniętego w trakcie weekendów ze sprinterskim wyścigiem kwalifikacyjnym.

Formuła 1 szuka różnych rozwiązań, które mogą uatrakcyjnić rywalizację kierowców. W związku z tym w sezonie 2021 postanowiono rozegrać 100-kilometrowe sprinty kwalifikacyjne, na podstawie których zostanie ustalona kolejność na polach startowych do wyścigu głównego. Taka zmiana powoduje jednak nowe przepisy parku zamkniętego.

Kwalifikacje do wyścigu sprinterskiego odbywać się będą bowiem w piątkowy wieczór, kilka godzin po pierwszym treningu. Tym samym też po ich zakończeniu zespoły nie będą mogły już dokonywać znaczących zmian w samochodach, a przecież w sobotę odbędzie się jeszcze drugi trening i właśnie 100-kilometrowy sprint.

Takie zespoły jak Alpine, McLaren, Aston Martin i Alfa Romeo przeprowadzały do tej pory specjalne operacje, które przedłużały żywotność sprzęgła na resztę weekendu wyścigowego. Reguły parku zamkniętego będą teraz tego zabraniać i w związku z tym ekipy te rozważały rezygnację z sobotniego treningu. Po spotkaniu ustalono jednak, że zespoły będą mogły wymienić sprzęgło, jeśli przedstawią oni FIA dane wskazujące na jego nadmierne zużycie. Ponadto ekipa będzie zobowiązana do oddania starego elementu, aby udowodnić konieczność wymiany.

Zwycięzca sprintu ogłoszony zdobywcą pole position

Choć do wyścigu sprinterskiego odbędą się w piątek tradycyjne kwalifikacje, Ross Brawn potwierdził, że zwycięzca sobotniego sprintu zostanie ogłoszony zdobywcą pole position – nie tak, jak wcześniej zapowiadano.

„Prawdopodobnie muszę poprawić coś, co powiedziałem wcześniej, ponieważ początkowo myśleliśmy, że nadal będą to piątkowe kwalifikacje” – przyznał Brawn, zapytany o to, kto będzie wpisany do statystyk jako zdobywcą pole position. „Jednak FIA uważa, że pole position należy do kierowcy, który stoi na czele pól startowych do Grand Prix.”

„Jest to więc osoba, która ukończy sprint na pierwszym miejscu i zdobywa pole position do niedzielnego wyścigu do Grand Prix. Właśnie to będziemy zaliczać do statystyk dotyczących pole position, ponieważ są to sprinterskie kwalifikacje.”

„To jeden z powodów, dla których FIA chce to uregulować, aby można zapewnić, że wyścig jest wyścigiem, a Grand Prix to Grand Prix. A my nie kanibalizujemy Grand Prix” – dodał Brawn.

Pierwszy wyścig sprinterski odbędzie się podczas tegorocznego Grand Prix Wielkiej Brytanii, które zaplanowano w dniach 16-18 lipca.

Image: © McLaren F1