FIA: Koniec z politycznymi wypowiedziami kierowców Formuły 1

Grand Prix Eifelu 2020 / © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images

FIA zmieniła swój Międzynarodowy Kodeks Sportowy i dodała do niego zapis zakazujący kierowcom wyrażania lub prezentowania politycznych, religijnych i osobistych wypowiedzi, chyba że wcześniej zostanie to zatwierdzone przez organ zarządzający.

W ostatnich kilku sezonach aktywizm polityczny i środowiskowy wysunął się na pierwszy plan w F1, a tacy kierowcy, jak Lewis Hamilton, czy Sebastian Vettel wykorzystują swoją pozycję, aby regularnie potępiać niesprawiedliwości, nierówności lub problemy związane ze zmianami klimatu.

W następstwie morderstwa George'a Floyda w Minneapolis w maju 2020 roku, Hamilton uklęknął przed pierwszym wyścigiem, mając na sobie koszulkę Black Lives Matter, a 13 z 19 kierowców przyłączyło się do niego. Kierowca Mercedesa powtórzył ten gest na każdym z siedemnastu kolejnych wyścigów tamtego sezonu.

Podczas Grand Prix Toskanii 2020 na Mugello, Hamilton pokazał na podium koszulkę z napisem „Aresztujcie policjantów, którzy zabili Breonnę Taylor”, w odniesieniu do 26-latki, która została zastrzelona przez policję w Kentucky podczas nalotu na jej mieszkanie.

W następstwie tych działań Międzynarodowa Federacja Samochodowa zareagowała zakazem noszenia nieoficjalnych strojów.

Sebastian Vettel wywołał poruszenie podczas weekendu na Hungaroringu w 2021 roku, gdy pojawił się w tęczowej koszulce jako protest przeciwko działaniom władz na Węgrzech.

Na początku tego roku, w Montrealu, kask Vettela był ozdobiony jednorazowym napisem potępiającym wydobywanie przez Kanadę ropy z piasków bitumicznych Athabasca w północno-wschodniej części kraju, co wzbudziło gniew lokalnych polityków.

Zaktualizowany regulamin ISC FIA wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku.

Nowe zasady (12.2.1.n) stwierdzają: „Ogólne wygłaszanie i eksponowanie politycznych, religijnych i osobistych oświadczeń lub komentarzy narusza ogólną zasadę neutralności promowaną przez FIA na mocy jej statutu, chyba że wcześniej zostanie to zatwierdzone na piśmie przez FIA w przypadku zawodów międzynarodowych lub przez odpowiedni ASN w przypadku zawodów krajowych w ramach ich jurysdykcji.”

FIA jasno określiła, że każdy przypadek nieprzestrzegania instrukcji organu zarządzającego będzie teraz traktowany jako naruszenie przepisów.

W przepisach nie zapisano żadnych konkretnych sankcji, ale kary za przekroczenie ISC mogą obejmować zakaz startów w wyścigach i grzywny do 250 000 euro.

Statut FIA stanowi, że organ zarządzający „będzie promował ochronę praw człowieka i godności ludzkiej oraz powstrzyma się od przejawiania dyskryminacji ze względu na rasę, kolor skóry, płeć, orientację seksualną, pochodzenie etniczne lub społeczne, język, religię, poglądy filozoficzne lub polityczne, sytuację rodzinną i niepełnosprawność.”

Image: © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images