FIA odrzuca prośbę Mercedesa o ponowne rozpatrzenie incydentu z GP Sao Paulo

Max Verstappen i Lewis Hamilton / © Pirelli Motorsport

Sędziowie wyścigowi odrzucili nowe dowody przedstawione przez Mercedesa, które dotyczyły incydentu pomiędzy Verstappenem i Hamiltonem w GP Sao Paulo, utrzymując w mocy wcześniejszą decyzję o niewszczynaniu postępowania.

Podczas zeszłotygodniowego wyścigu na torze Interlagos, walczący o pierwszą lokatę Max Verstappen i Lewis Hamilton zbyt optymistycznie podeszli do rywalizacji, co zakończyło się ich wyjazdem poza tor na czterdziestym ósmym okrążeniu.

Zawodnicy powrócili do wyścigu na tych samych pozycjach, jednak całe zajście odnotowali sędziowie, którzy finalnie zrezygnowali z prowadzenia dochodzenia w tej sprawie.

Decyzja panelu sędziowskiego, mimo wyprzedzenia Verstappena przez Hamiltona jedenaście okrążeń później, a w konsekwencji zwycięstwo, nie spotkała się jednak z uznaniem zespołu Mercedes, który złożył protest w tej sprawie i zażądał ponownego rozpatrzenia całej sytuacji.

Skład z Brackley, składając prośbę o ponowne przejrzenie incydentu, przyznał, że posiada nowe dowody w sprawie, które mogą rzucić nowe światło na starcie Hamiltona i Verstappena.

Stewardzi uznali jednak, że posiadane przez nich wówczas materiały były wystarczające, aby uzasadnić ich decyzję o nierozpatrywaniu incydentu.

„W momencie podejmowania decyzji stewardzi uznali, że mają wystarczające informacje, aby podjąć decyzję, która następnie, w dużej mierze, była zgodna z bezpośrednimi komentarzami obu zaangażowanych kierowców po zakończonym wyścigu” - czytamy w komunikacie FIA.

„Gdyby czuli, że wideo z kamery z samochodu numer #33 ma kluczowe znaczenie dla podjęcia decyzji, po prostu objęliby incydent dochodzeniem - do zbadania po wyścigu - i podjęliby decyzję po udostępnieniu tego nagrania. Nie widzieli takiej potrzeby.”

W opublikowanym przez sędziów decyzji dodano, że nagranie „nie pokazuje niczego wyjątkowego, co szczególnie różniłoby się od innych kątów, które były dla nich dostępne w tym czasie, lub co szczególnie zmieniłoby ich decyzję, która opierała się na pierwotnie dostępnym materiale.”

Image: © Pirelli Motorsport