FIA oficjalnie rozpoczyna proces naboru nowych zespołów F1

Grand Prix Stanów Zjednoczonych 2022 / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Międzynarodowa Federacja Samochodowa ogłosiła rozpoczęcie formalnego procesu, którego celem będzie wyłonienie potencjalnych nowych zespołów chcących dołączyć do Formuły 1.

FIA oficjalnie ogłosiła, iż rozpoczyna proces aplikacyjny, mający na celu pozyskanie potencjalnych zespołów, chcących uczestniczyć w Mistrzostwach Świata Formuły 1. Federacja podkreśliła, że z zadowoleniem obserwowała rosnące zainteresowanie podmiotów, które okazują swoje zainteresowaniem dołączeniem do Mistrzostw Świata F1, co jest dowodem na popularność i rozwój królowej motosportu.

Wszyscy kandydaci zostaną poddani szczegółowej analizie „due diligence”, która obejmuje między innymi możliwości techniczne zespołu, zdolności do zebrania i utrzymania funduszy oraz zasoby ludzkie i poziom doświadczenia.

Dodatkowo, po raz pierwszy w historii, kandydaci będą musieli określić i przedstawić sposoby na zrównoważony rozwój oraz plany na osiągnięcie zerowego wpływu na emisję CO2 do 2030 roku. Potencjalny zespół musi również wykazać, w jaki sposób może wywierać pozytywny wpływ społeczny poprzez swoje uczestnictwo w Formule 1.

„Wzrost i atrakcyjność Mistrzostw Świata Formuły 1 jest na niespotkanym poziomie. FIA uważa, że warunki są odpowiednie dla zainteresowanych stron, które spełniają kryteria selekcji, aby wyrazić formalne zainteresowanie przystąpieniem do Mistrzostw” – powiedział Prezydent FIA, Mohammed Ben Sulayem.

„Po raz pierwszy w historii, jako część warunków selekcji, prosimy, aby kandydaci określili, w jaki sposób spełnia kryteria zrównoważonego rozwoju FIA i w jaki sposób będą wywierać pozytywny spływ społeczny poprzez sport.”

„Proces ten jest logicznym rozwinięciem pozytywnej akceptacji regulaminu jednostek napędowych na rok 2026 przez producentów silników, która przyciągnęła Audi do Formuły 1 i stworzyła zainteresowanie wśród innych potencjalnych uczestników.”

FIA zastrzegła, że „posiadacz praw komercyjnych”, którym jest Liberty Media, nie może wprowadzać dodatkowych kryteriów oraz warunków aplikacyjnych. Dodatkowo organ zarządzający spodziewa się, że formalny proces potrwa do 30 kwietnia, a decyzja o przyznaniu prawa do dołączenia do stawki zostanie podjęta do 30 czerwca.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool