FIA ogłasza przetarg na dostawę opon do Formuły 1 w sezonach 2025-2027

Opony Pirelli / © Pirelli Motorsport

Międzynarodowa Federacja Samochodowa ogłosiła przetarg wzywający dostawców opon do składania ofert, na zaopatrywanie w ogumienie zespołów Formuły 1 od 2025 roku.

Nowy kontrakt na dostawę opon będzie obejmował trzy lata 2025-2027 z opcją przedłużenia na rok 2028. Zwycięski producent będzie dostarczał opony dla Formuły 1 oraz dla dwóch juniorskich serii, Formuły 2 i Formuły 3.

Obecnie to firma Pirelli jest wyłącznym producentem opon dla F1, a współpraca pomiędzy dwoma podmiotami rozpoczęła się w 2011 roku. Włoski producent dostarcza swoje ogumienia po kilku zmianach w przepisach, z których najbardziej znaczącą było przejście na 18-calowe koła w 2022 roku.

FIA twierdzi, że cele i specyfikacje przyszłego kontraktu będą bardzo podobne do obecnie trwającego, chociaż oferenci będą musieli wykazać zwiększone zrównoważenie środowiskowe ich produktu.

„Cele te zostały uzgodnione w drodze konsultacji z posiadaczami praw handlowych oraz zespołami i mają na celu zapewnienie szerokiego zakresu roboczego, zminimalizowania przegrzania i niską degradację, a jednoczenie stworzenie możliwości zmiany strategii” – przyznała FIA.

„Inne poprawki technologiczne będą obejmować wymóg wyposażenia opon w elektroniczną identyfikację w celu poprawy skuteczności procedur badań kontrolnych.”

Pirelli wyraziło zamiar ubiegania się o kontynuację współpracy z FIA i Formułą 1 w wyżej wymienionym okresie, co potwierdził główny inżynier włoskiej firmy w Formule 1, Simone Berra, mówiąc „będziemy tam i zaproponujemy siebie.”

Oczekuje się, że zwycięski podmiot zostanie ogłoszony przez FIA w połowie czerwca.

Image: © Pirelli Motorsport