FIA opóźnia oświadczenie w sprawie finansów zespołów

FIA

Organizacja zarządzająca Formułą 1 miała poinformować w środę, które zespoły zmieściły się w limicie budżetowym w 2021 roku. Okazało się jednak, że dokumenty zostaną opublikowane dopiero 10 października.

„FIA informuje, że podsumowanie analizy zeznań finansowych zespołów Formuły 1 z 2021 roku, a następnie wydanie Certyfikatów Zgodności z Regulacjami Finansowymi nie nastąpi w środę 5 października” – czytamy w oświadczeniu.

„Analiza zeznań finansowych jest długim i złożonym procesem, który trwa i zostanie zakończony 10 października, aby umożliwić wydanie Certyfikatów.”

Przepisy finansowe zostały wprowadzone w Formule 1 w zeszłym roku. Wymagają one od zespołów utrzymywania wydatków w określonym limicie z wyłączeniem niektórych kwestii, między innymi pensji kierowców. W poprzednim sezonie limit budżetowy wynosił 145 milionów dolarów. Przeanalizowanie danych z 2021 roku zajęło FIA ponad sześć miesięcy.

Przed Grand Prix Singapuru pojawiły się sugestie, że dwa zespoły ze stawki złamały przepisy. Za głównych podejrzanych uważano Red Bulla i Astona Martina. W komunikacie federacja odniosła się do tych pogłosek.

„W tej sprawie pojawiły się znaczące, nieuzasadnione spekulacje i przypuszczenia, FIA powtarza, że dopóki sprawa nie zostanie doprowadzona do końca, żadne dalsze informacje nie zostaną przekazane.”

„FIA powtarza również, że wszelkie sugestie, że personel FIA ujawnił poufne informacje, są równie bezpodstawne.”