FIA podejmie natychmiastowe kroki, aby niebezpieczna sytuacja z pit lane już się nie powtórzyła

Esteban Ocon - BWT Alpine F1 Team / © Alpine F1 / XPB

Międzynarodowa Federacja Samochodowa zapewniła, że podejmie potrzebne kroki, aby zapewnić, iż groźna sytuacja z alei serwisowej pod koniec GP Azerbejdżanu już nigdy nie miała miejsca.

Podczas ostatniego okrążenia na torze w Baku, Esteban Ocon, który przejechał na jednym komplecie ogumienia prawie cały wyścig, został wezwany na obowiązkowy pit stop. Jednak podczas zjazdu, na początku alei serwisowej, zastał niespodziewanie tłum fotografów oraz przedstawicieli zespołów. Na szczęście nie doszło do tragedii, ale pojawiło się wiele pytań co do bezpieczeństwa i przestrzegania wymogów oraz protokołów.

Po zakończonej rywalizacji przedstawiciele FIA zostali natychmiastowo wezwani do sędziów w celu szczegółowego przeanalizowania owej sytuacji.

W oświadczeniu Międzynarodowej Federacji Samochodowej czytamy: „Sędziowie wysłuchali przedstawicieli FIA i ustalili, że odpowiedni przedstawiciele podjęli kroki w celu utworzenia parku zamkniętego, a także zezwolili mediom i innemu personelowi na zgromadzenie się na początku alei serwisowej i pitwallu podczas ostatniego okrążenia wyścigu, podczas gdy boksy były otwarte przed ostatnim postojem Ocona.”

„Zauważyliśmy, że nie było niczym niezwykłym, iż przedstawiciele wpuszczali takie osoby do alei serwisowej tuż przed końcem wyścigu, w zwykłym toku przygotowań parku zamkniętego i ceremonii na podium.”

„Jednak w tym przypadku jeden kierowca musiał jeszcze zjechać na ostatnim okrążeniu i to stworzyło bardzo niebezpieczną sytuację dla tych, którzy byli wtedy w alei serwisowej.”

„Stwierdziliśmy, że na szczęście nie doszło do poważnych konsekwencji z powodu tego, co się wydarzyło. Podkreśliliśmy, że wymogi dotyczące zapewnienia bezpiecznej i uporządkowanie imprezy są najważniejsze. Zostało to potwierdzone przez zespół FIA.”

„Szczegółowo omówiliśmy odpowiednie procedury i protokoły z przedstawicielami FIA oraz zobowiązaliśmy ich do podjęcia natychmiastowych kroków w celu ponownego rozważenia tych procedur i protokołów z odpowiednimi zainteresowanymi stronami (w tym FOM, zespołami i FIA), aby zagwarantować, że taka sytuacja się nie powtórzy.”

„Przedstawiciele FIA wyrazili ubolewanie z powodu tego, co się stało i zapewnili nas, że uczynią to w odpowiednim czasie przed następną imprezą.”

Image: © Alpine F1 / XPB