FIA potwierdza trzy wyścigi sprinterskie w sezonie 2023

Grand Prix Austrii / © Getty Images / Red Bull Content Pool

W kalendarzu na sezon 2023 ponownie znajdą się trzy wyścigi sprinterskie, potwierdziła Międzynarodowa Federacja Samochodowa.

Propozycja Formuły 1 dotycząca zwiększenia liczby wyścigów sprinterskich z trzech do sześciu nie została zatwierdzona przez FIA.

Organ zarządzający sportami motorowymi wydał pierwszy zbiór przepisów na nadchodzący sezon. Między innymi stanowią one, że „sesja wyścigu sprinterskiego będzie miała miejsce maksymalnie trzy razy w sezonie.”

F1 wprowadziła format sprintu w zeszłym roku. Wszystko wskazuje na to, że władze królowej motorsportu są zadowolone z pomysłu, lecz ich starania o zwiększenie liczby wyścigów sprinterskich, zostały odrzucone.

Propozycja zorganizowania sześciu sprintów w tym sezonie została zablokowana przez zespoły ze względu na koszty. W związku z tym organizowane są trzy wyścigi sprinterskie, z których dwa już się odbyły, a ostatni będzie miał miejsce podczas Grand Prix Brazylii w listopadzie.

F1 zaproponowała zwiększenie liczby sprintów do sześciu na rok 2023. Pomysł ten zdobył poparcie zespołów, ale nie udało się zdobyć poparcia FIA.

„Podczas rozważań dotyczących zwiększonej liczby wyścigów sprinterskich, FIA nadal ocenia ten pomysł negatywnie i przekaże swoje opinie Komisji Formuły 1” – stwierdziła FIA w oświadczeniu.

Pierwsza wersja regulaminu sportowego Formuły 1 na 2023 rok została zatwierdzona przez Światową Radę Sportów Motorowych FIA we wtorek.

Przyszłoroczne zasady mogą zostać zmienione, ale aby zmienić liczbę wyścigów sprinterskich, wymagane jest 28 z 30 głosów podzielonych między 10 zespołów (po jednym głosie), przedstawicieli FIA (10 głosów) oraz kierownictwa Formuły 1 (10 głosów), ponadto wymagana byłaby również zgoda Światowej Rady Sportów Motorowych.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool