FIA: Prędkość nie jest podstawową funkcją samochodu bezpieczeństwa

Samochód bezpieczeństwa Aston Martin / © Aston Martin

Zdaniem FIA samochód bezpieczeństwa używany jest przede wszystkim po to, aby zapewnić komfortowe warunki pracy służbom porządkowym, a prędkość, z jaką się porusza, jest zależna od kontroli wyścigu i jest sprawą drugorzędną.

Wyjaśnienie ze strony FIA pojawia się kilka dni po krytycznych komentarzach Maxa Verstappena w związku ze zbyt wolną jazdą samochodu bezpieczeństwa marki Aston Martin podczas Grand Prix Australii.

Model Vantage brytyjskiego producenta jest używany w tej roli od początku sezonu 2021, na zmianę z Mercedesem, który był jedynym dostawcą samochodów bezpieczeństwa dla Formuły 1 od 1996 roku.

Aktualny mistrz świata skrytykował Astona Martina, porównując go do wlekącego się żółwia, jednocześnie stwierdzając, że niemiecka konstrukcja jest szybsza ze względu na dodatkowe rozwiązania aerodynamiczne.

Kierowcy od dawna narzekają na tempo maszyny, za której kierownicą zasiada Bernd Maylander, ponieważ próbują wygenerować optymalną temperaturę opon i hamulców przy wolniejszej jeździe.

Po krytyce ze strony Verstappena FIA zdecydowała się opublikować oświadczenie, w którym stwierdza, że wpływ prędkości samochodu bezpieczeństwa na stawkę Formuły 1 jest kwestią drugorzędną.

„W świetle ostatnich komentarzy dotyczących tempa samochodu bezpieczeństwa, FIA chciałaby powtórzyć, że jego podstawową funkcją nie jest oczywiście szybka jazda, ale bezpieczeństwo kierowców, porządkowych i oficjeli” – wyjaśniła Międzynarodowa Federacja Samochodowa w oświadczeniu.

„Procedury biorą pod uwagę wiele czynników, w zależności od danego incydentu, w tym wymóg «zgrupowania» stawki, wynegocjowania sposobu zjazdu po wypadku lub usunięcia odłamków na torze w bezpieczny sposób i dostosowania tempa w zależności od działań naprawczych, które mogą trwać w innej części toru.”

„Prędkość jest zatem ogólnie dyktowana przez kontrolę wyścigu, a nie ograniczana przez możliwości samochodu bezpieczeństwa, które są specjalnie zaprojektowanymi pojazdami o wysokich osiągach, przygotowanymi przez dwóch najlepszych światowych producentów, przystosowanymi do radzenia sobie ze zmiennymi warunkami na torze i są prowadzone przez niezwykle doświadczonego i zdolnego kierowcę i pilota.”

„Wpływ prędkości na osiągi bolidów jest kwestią drugorzędną, ponieważ jest to czynnik taki sam dla wszystkich rywali, którzy, jak zawsze, są odpowiedzialni za jazdę w sposób bezpieczny przez cały czas, zgodnie z warunkami swoich samochodów i toru.”

Image: © Aston Martin