FIA prowadzi rozmowy z Red Bullem w sprawie naruszenia limitów budżetowych

Max Verstappen - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

FIA przedłożyła zespołowi Red Bull Racing protokół akceptacji naruszenia przepisów, aby austriacka ekipa mogła zapłacić karę za popełnione wykroczenia.

Po zakończeniu analizy rachunków wszystkich dziesięciu zespołów startujących w Formule 1, FIA uznała, iż Aston Martin i Red Bull, są winne proceduralnych naruszeń zasad limitów budżetowych.

Zgodnie z procedurą przepisów finansowych F1, FIA przekazała Red Bullowi pismo, w którym wyszczególniono naruszenie i związaną z nim karę nałożoną na zespół.

Jeśli Red Bull zaakceptuje otrzymany protokół, będzie to oznaczało, że uznaje swoją winę i przyjmuje sankcje, bez prawa do odwołania.

Jeśli zaś austriacka ekipa nie zgodzi się na propozycję FIA, będzie musiała przedstawić swój punkt widzenia na sprawę odpowiedniemu organowi Międzynarodowej Federacji Samochodowej, gdzie prawnicy ocenią zasadność wytłumaczenia i ostatecznie zdecydują o zastosowanych sankcjach.

Według raportu tygodnika Autosport, Red Bull przekroczył budżet o około 1,8 miliona dolarów, czyli zmieścił się w granicy, uważanej przez regulamin za „niewielkie naruszenie”.

Jeśli to prawda sprawa potencjalnie mogłaby zostać rozwiązana karą w wysokości dwukrotności kwoty nadmiernych wydatków, czyli 3,6 miliona dolarów.

Jednak kilka zespołów, w tym Mercedes, Ferrari i McLaren, argumentowało, że przekroczenie limitu o 1-2 milionów dolarów, mogło przynieść Red Bullowi ogromną przewagę nad innymi, co z kolei mogłoby uzasadnić potencjalne nałożenie kary sportowej.

Do tej pory Horner był nieugięty i podkreślał, że zarówno rachunki zespołu, jak i poziom wydatków w 2021 roku, były zgodne z przepisami finansowymi F1.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool